Vyhledat
  • Miro

ZIMNÉ PNEUMATIKY A ŠKODOVÁ UDALOSŤ

Prichádza zima a preto netreba zabudnúť na zimné prezutie pneumatík. Predídete tak nehodám kvôli pneumatikám s nedostatočným dezénom. V prípade škodovej udalosti vám poisťovňa môže poistné plnenie krátiť, alebo zamietnuť.


Na Slovensku je povinnosť zimných pneumatík upravená v zákone č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke. Povinnosť používania zimných pneumatík je na osobných autách od 15. novembra do 31. marca, pokiaľ vozovku pokrýva súvislá vrstva snehu, námraza alebo ľad, a to na všetkých nápravách. Táto povinnosť platí aj pre obdobia mimo uverejnenej doby, ak cestu pokrýva súvislá vrstva snehu, námraza alebo ľad. Zimné pneumatiky totiž skracujú brzdnú dráhu, majú lepšiu priľnavosť na snehu a na ľade, väčšiu stabilitu v zákrutách a nezamŕzajú.


Ak sa chystáte vycestovať do zahraničia, mali by ste vedieť aké pravidlá dodržiavať na ich území, aj čo sa týka povinnosti zimných pneumatík. Predídete tak zbytočným nepríjemnostiam.


V Čechách je povinné mať zimné pneumatiky od 1. novembra do 31. marca na cestách, označených dopravnou značkou zimná výbava.


Poľsko nestanovuje povinnosť zimného prezutia. Je to iba odporúčané.


Rakúsko má túto povinnosť od 1. novembra do 15. apríla, ak je cesta pokrytá súvislou vrstvou snehu alebo ľadu. Niektoré horské prechody vyžadujú povinnosť reťazí a to za maximálnej povolenej rýchlosti 40km/h. Ak v Rakúsku spôsobíte dopravnú nehodu a policajti usúdia, že ak by ste mali zimné pneumatiky, dalo by sa nehode zabrániť, poisťovňa vám neuzná plnenie.


Aj keď v Maďarsku zimné prezutie povinné nie je, povinné je mať vo výbave snehové reťaze, bez ktorých by vás nemuseli ani pustiť do krajiny.


Ukrajina nemá povinnosť prezúvania pneumatík.


Nemecko nemá povinnosť stanovenú dátumom, ale poveternostnými podmienkami. Opäť treba myslieť na prípadnú dopravnú nehodu, spôsobenú v zime letnými pneumatikami. Mohlo by to ovplyvniť následné poistné plnenie.


Vo Švajčiarsku povinnosť zimných pneumatík nie je, no ak spôsobíte dopravnú nehodu na letných pneumatikách, zodpovedáte za celú nehodu.


Taliansko taktiež nemá povinnosť zimného prezutia, s výnimkou oblasti Valle d´Aosta. Ak tadiaľ budete prechádzať, musíte mať v období od 15. novembra do 15. apríla zimné pneumatiky.

6 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše