Vyhledat
  • Miro

ZBAVÍME SA DROBNÝCH CENTOVIEK V OBEHU?

Zdá sa, že peňaženkám plným centoviek odzvoní. Ministerstvo financií SR totiž pripravuje zmenu, ktorou chce zmeniť zákon o cenách.


Cieľom tejto zmeny je možnosť matematického zaokrúhľovania nákupov v prípade platenia v hotovosti a to na 5 centovky. Tým by sa mal obmedziť pohyb jedno- a dvojcentových mincí, ktoré však aj naďalej budú zákonným platidlom. Zaokrúhľovať by sa mala až konečná suma, nie každá položka zvlášť. Platiť to však bude iba pri hotovosti.


O takomto riešení už rozhodli aj iné krajiny eurozóny, aj keď jedno- a dvojcentovky aj naďalej sú zákonným platidlom, kým ich nezruší Rada EÚ, po poradení sa s europarlamentom a ECB.


Ako dôvody k tomuto kroku sa uvádza:

  • zjednodušenie vydávania mincí pri nákupoch v hotovosti

  • pozitívnejší dopad na životné prostredie znižovaním použitia obalových materiálov

  • zníženie počtu prepráv mincí

  • zníženie nákladov pri manipulácii či spracovaní mincí v banke pri vkladoch

Ako sme spomínali vyššie, k zaokrúhľovaniu dôjde iba pri hotovostných platbách a to zaokrúhľovaním na 5 centovky. Ak napríklad platíte v hotovosti 10,66 eur, nákup sa zaokrúhli matematicky nadol na 10,65 eur. V prípade stravných lístkov, sa ich hodnota odpočíta od nezaokrúhlenej sumy a zaokrúhlený bude iba doplatok v hotovosti. To platí aj pri kombinácii platby kartou a hotovosti.


Mnoho ľudí určite takúto zmenu uvíta a pre ich peňaženky a vrecká bude mať priaznivý účinok. Tak ako celková manipulácia s peniazmi pri hotovostnom platobnom styku. Uvidíme, ako sa so zaokrúhľovaním popasujú obchody.


PS: Tiež vám napadla otázka, aký osud budú mať časom ďalšie mince, bankovky a celkovo hotovostný platobný styk?

7 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše