Vyhledat
  • Miro

Z POJMOV: KVANTITATÍVNE UVOĽŇOVANIE/QUANTITATIVE EASING/QE


QE je neštandardný nástroj centrálnej banky, pri ktorom sa zvyšuje peňažná zásoba v danej mene, čiže sa tlačia ďalšie peniaze a „hodia“ sa na trh. QE sa používa napríklad po finančných krízach alebo dlhodobej recesii, keď už nezaberá napríklad ani znižovanie úrokov.


Cieľom QE je naštartovať hospodársky rast kupovaním nových produktov a služieb a novými investíciami. Vyššia spotreba znamená väčšiu výrobu – viac úverov, viac pracovnej sily, vyššiu produktivitu, čoho následok by mali byť vyššie zisky, aj mzdy, čiže viac peňazí na míňanie.


QE je zvyšovanie množstva peňazí v obehu; koľko peňazí a v akej forme je v obehu, vyjadrujú peňažné agregáty, ktoré sa líšia svojou likviditou.


DRUHY AGREGÁTOV:


M0 – Obeživo – mince, bankovky, rezervy v centrálnej banke

M1 – Peniaze – obeživo + peniaze na účtoch + šeky .... všetko, čo nie je viazané a je možné rýchlo zameniť za peniaze

M2 – M1 + termínované účty - viazané peniaze

M3 – M2 + účty viazané na dlhé obdobie + dlhopisy do 2 rokov + akcie + podielové fondy ...


Od QE sa očakáva zvýšenie ceny aktív, naštartovanie ekonomiky novými pôžičkami, viac míňania.


Centrálnej banke je umožnené nakupovať od bánk, nebankových inštitúcií, firiem atď. aktíva. Ak nakupuje cenné papiere od bánk, zvyšuje týmto bankám rezervy v CB. Novou digitálnou hotovosťou umožní komerčným bankám vytvoriť nové virtuálne peniaze a zvýšiť množstvo poskytovaných úverov. Okrem toho umožní banke nakupovať nové aktíva.


Ak nakupuje od iných spoločností, než od bánk /napríklad od DDSky, zvýši CB najprv rezervy v tej banke, v ktorej má daná spoločnosť účet a banka následne vytvorí nové peniaze, ktoré pošle na účet spoločnosti. Tak môže spoločnosť nakupovať nové aktíva.


Centrálna banka vytvorí M0 alebo M1, čím umožní bankám tieto peniaze v ekonomike znásobiť.


Jedným zo spomínaných cieľov QE je zvýšenie cien aktív. Ak CB nakupuje na trhu aktíva, vytvára dodatočný dopyt po cenných papieroch, čo zvyšuje ich cenu a znižuje úroky dlhopisov.


Aj dopyt po akciách zvyšuje ich cenu a rastom ceny akcií sa zvyšuje bohatstvo firiem a investorov. Čím bohatšia firma, tým lepšia bonita – lepší úver – viac míňania. Cez nové peniaze je možné kupovať akcie viac špekulačne, lebo CB chce ceny akcií vyššie, čo láka nových investorov.


Ďalší efekt QE je zvyšovanie množstva peňazí v bankovom sektore – vykupovaním dlhopisov a iných aktív. Nebankové inštitúcie tak majú voľné peniaze a nakupujú ďalšie aktíva. Centrálna banka taktiež zvýši svoje rezervy pre ostatné komerčné banky, čím im umožní vytvárať viac virtuálnych peňazí novými úvermi. A nové úvery znamenajú míňanie na nové tovary, služby, investície.


Ďalším z cieľov QE je navrátiť infláciu k normálu – k obdobiu pred krízou.

6 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše