Vyhledat
  • Miro

Z POJMOV: FRAKČNÉ BANKOVNÍCTVO

Keď do banky vložíte peniaze, nemôžete čakať, že tieto peniaze banka uloží a nechá niekde v šuplíku. Môže s nimi narábať, požičiavať ich... . Vám vznikol iba nárok na tieto peniaze, ktoré tam však fyzicky nie sú, aj keď veríme, že áno. Keby sme ale všetci do banky prišli s tým, že chceme svoje peniaze, tak toľko hotovosti určite mať nebude.


Banka nemá povinnosť mať poruke všetky peniaze vkladateľov. Niektoré banky sú oslobodené od povinnosti udržiavať rezervy, no úroková sadzba z rezerv sa platí všetkým bankám.Bankovníctvo s frakčnými rezervami umožňuje bankám používať inak nepoužiteľné finančné prostriedky na generovanie výnosov - úrokové sadzby z pôžičiek, investície ... A takto to funguje po celom svete. Centrálne banky určujú, akú rezervu musia mať banky povinne uložené v centrálnej banke. Zvyšok môžu požičať niekomu inému. Samozrejme, že musia časť vkladov držať aj v hotovosti, v prípade výberov.


Multiplikátor peňažnej zásoby - banky môžu peniaze násobiť aj bez toho, aby existovali ako hotovosť. To znamená, že banky môžu z existujúcej hotovosti vyrobiť ďalšie virtuálne/digitálne peniaze.


To, že rezervy bánk sú iba frakčné - čiastočné, musí pri rune na banky spôsobiť ich krach. Pretože nemajú dostatok dôveryhodných peňazí na vyplatenie vkladov všetkým. Aj keď bolo pôvodným zmyslom existencie rezerv to, aby si banky držali aspoň časť vkladov v podobe peňazí.

10 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše