Vyhledat
  • Miro

VÍNO AKO ALTERNATÍVNA INVESTÍCIA

Víno mnohým lahodí na jazyku, no jeho kúpou sa dá aj zarobiť, čím sa radí medzi alternatívne investície ako drahé kovy, šperky, umelecké predmety, či veterány. Vo výnosnosti sa medzi zberateľskými vášňami víno radí na tretie miesto. Z pohľadu zberateľov sú atraktívne práve jeho vlastnosti, obmedzená ponuka a nadšenie z vlastnenia cenného kúsku.


Z 36 miliárd fliaš, ktoré sa celosvetovo vyprodukujú, ide 95% z nich konzumentom, no zvyšok končí u zberateľov, ktorí majú dostatok informácií nielen o víne, ale aj o ekonomike A samozrejme musia mať dostatočný kapitál na kúpu takéhoto vína. Musia rozoznať odrody, producentov, značky, ročníky, spracovanie a taktiež vedieť, aké bolo počasie v dobe dozrievania hrozna. A ak investor nemá stopercentné informácie a neverí si, môže využiť služby poradcov.Investičné víno je možné získať priamo od producentov, zo špecializovaných obchodov, z dražby, alebo aj cez internet.

Kúpou sa to však nekončí. Dôležitú úlohu zohráva poistenie a uskladnenie, čo taktiež niečo stojí. A o tom, že jeho uskladnenie stojí za to, svedčia čísla. Už v prvom roku je možné víno zhodnotiť o 5%, po piatich rokoch viac než o 30% a po desiatich rokoch môže hodnota vína stúpnuť viac než o 240%.


Pred predajom vína musí investor zhodnotiť podmienky - zrelosť vína, aktuálna ekonomická situácia, či ratingy na trhu. Hodnote vína môžu pomôcť, alebo uškodiť aj vyjadrenia kritikov.

Investor taktiež ako napríklad pri umeleckých predmetoch, musí počítať aj pri víne s nižšou likviditou, pretože v porovnaní s inými investíciami je tieto ťažšie speňažiť. Pre dobré zhodnotenie je taktiež vhodné zvoliť dlhší investičný horizont.


Do vína sa dá investovať viacerými spôsobmi:


VINNÉ FONDY, v ktorých má za výber vín zodpovednosť manažér fondu, čo síce šetrí čas, no investor vína nevlastní. Obchoduje iba s ich trhovou hodnotou.

VINNÉ INDEXY A AKCIE, v ktorých je možné priamo investovať do verejne obchodovateľných akcií. Vlastnenie akcií však nie je spojené s konkrétnym hmotným aktívom a vývoj akciového trhu je naviazaný na výkon ostatných finančných trhov.

INVESTÍCIA DO VINÁRSTVA, vhodná pre bohatých investorov, ktorí chcú investovať priamo do vinárstva.


KÚPA VÍNA, čo je pravá podstata zberateľa a jeho vášeň. Je to priama a často najefektívnejšia metóda investovania do vína.

Ako sme však spomínali, víno je strednodobá až dlhodobá investícia a likvidita nie je okamžitá. Prináša však jedinečný zážitok a pocit dotyku s históriou a konkrétnym príbehom.

9 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše