Vyhledat
  • Miro

TROCHA INÝ POHĽAD NA PENIAZE A ICH HODNOTU

Dnes napíšem aj iný pohľad na peniaze. Pretože nie sú iba nástrojom na lepší a dôstojný život, aby ľudia mali dostatok, aby sa zabezpečili. Mnohokrát sa chcú obohatiť iba z princípu a to aj na úkor niekoho iného. Aj skrz vzťahy, rozchody, rozvody, hádky, vojny, krádeže, sprenevery, podvody. Aj keď tie peniaze nikdy neminú. Ženie ich iba pocit vlastnenia.


S tým súvisí aj iný pohľad na hodnotu peňazí. Aká je teda hodnota peňazí vo svete, v ktorom všetko čo sa dá kúpiť, sa dá aj ukradnúť? Vo svete, v ktorom sa peniaze dajú spreneveriť, podstrčiť, zneužiť? Vo svete úplatkov, špinavých dohôd, konfliktov, záujmov a účelových láskavostí?


Peniaze nestrácajú hodnotu iba zdražovaním tovarov a služieb. Pohľad na nich mení aj chamtivosť. Sú aj o hádkach, o zrade, o zapredanosti, o protekcii, o úplatkoch. O násilí a o zločine.


Za peniaze je možné si zaistiť rôzne výhody, kúpiť alebo zmeniť informácie, zaplatiť si niečiu smrť. Kvôli peniazom vo foriem výhier, nálezov či dedičstva sa rozhádali kamaráti, súrodenci, deti s rodičmi. Pretože mnohí by chceli absolvovať k peniazom čo najkratšiu cestu. Bez zásluh, bez skúseností - pokojne aj nekalými praktikami.


Je to tak. U mnohých ľudí sú peniaze zlým radcom. Prebúdzajú v nich chamtivosť, márnivosť, hrabivosť, závisť a lakomstvo.


Dávajte si pozor, čo chcete, koľko chcete a za akú cenu. Existujú totiž aj hlbšie princípy a množstvo vecí, ktoré si za peniaze nekúpite. Môžete si kúpiť sex, ale nekúpite si lásku. Kúpite si závisť, ale nie priateľstvo. Kúpite si vzdelanie, ale nie talent. Kúpite si zdravé produkty, ale nie zdravie. Kúpite si koučing, ale nie charakter a povahu. Kúpite si knihu, ale nie poznanie. Kúpite si kariéru, ale nie skúsenosti. Kúpite si príležitosť, ale nekúpite si čas. Kúpite si zvedavosť, ale nie záujem. Kúpite si chválu, ale nie úprimnosť. Kúpite si názor, ale nie pravdu.


8 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše