Vyhledat
  • Miro

TRADING: STRACH, CHAMTIVOSŤ, SEBAISTOTA

Každý úspešný obchodník vie, že na stave jeho účtu sa významne podieľa psychika a vysporiadanie sa so stratami. Zlým radcom sú pochybnosti pri neúspechu, či je stratégia nastavená správne a mnohé ďalšie otázky. Treba však vedieť správne zvládať aj straty. Pretože nikto iba nevyhráva.


Najhoršie je myslieť si, že nad trhom zvíťazíte. A problém príde, keď sa objavia nechcené straty, no dobrý trader musí počítať aj s rizikom a zvládať ho. Vždy sa objavia aj straty, no podstatné je aby víťazných obchodov bolo viac, ako tých stratových. Je dobré naučiť sa využívať stop-loss a break-even, aby sa ziskový obchod nepremenil na stratu.


Zvládať straty znamená pripraviť sa aj na to, že nie všetky dni budú úspešné. Pripustiť si tieto neúspechy príliš k telu by mohlo byť príčinou ďalších nezdarov. Neobviňujte sa zo strát, pretože nie ste jasnovidci. A trh sa nebude chovať tak, ako chcete vy. Sústreďte sa preto na dlhodobý pohľad a neúspešné kroky vnímajte ako náklady na podnikanie. Zlým radcom je taktiež prehnaná sebadôvera, s čím súvisí chamtivosť a najviac trhmi hýbe práve strach a chamtivosť.V chamtivosti obchodník drží pozíciu dlhšie, než je zdravé a dúfa, že sa cena vyšplhá aspoň na hodnotu, v ktorej na trh vstupoval.


Strach má za následok skoré vyberanie ziskov, aby sa hodnota nerozplynula.


Chamtiví by ste mali byť, keď ste v zisku a báť sa, keď budete v strate.


Často sa stáva aj to, že obchodník je po sérii vydarených obchodov príliš sebavedomý a začne robiť chyby. Začne riskovať a porušovať pravidlá, ktoré si nastavil. Preto treba nájsť vyváženosť medzi strachom, chamtivosťou a sebaistotou.

8 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše