Vyhledat
  • Miro

TIEŇOVÁ EKONOMIKA A PREDSTAVA SVETA BEZ HOTOVOSTI

Tieňová ekonomika je nehlásená hospodárska činnosť. Jej súčasťou sú činnosti, nehlásené daňovým úradom, ako aj nelegálne činnosti. Tieňová ekonomika nie je štatisticky zachytená v HDP.


Môže byť:


  • legálna - práce na čierno, fušky, obchádzanie daňových zákonov. Čierna práca pritom tvorí až dve tretiny tieňovej ekonomiky. Dochádza k nej vtedy, keď mzdy a odmeny nie sú hlásené verejným orgánom a tak sa vyhnú daniam a poplatkom. Môže ísť o čiastočne alebo úplné nenahlásenie príjmov. Ide o miliardy eur, ktoré sa týmto nedostanú do štátneho rozpočtu.

  • ilegálna - obchod s drogami, pašovanie, obchod so zbraňami, prostitúcia, vraždy na objednávku ...A teraz si predstavte svet bez hotovosti.

Predstavte si, o koľko by klesli trestné činy, keby sa za ne nedalo zaplatiť cash? Nedalo by sa zaplatiť za rôzne služby, za drogy, nedali by sa predať ukradnuté veci a nikto by neprepadával záložne, čerpacie stanice, poštárov. Taktiež by klesol počet rôznych podvodníkov, ktorí v prestrojení okrádajú naivných dôchodcov v ich príbytkoch. Ale áno, určite by to nevymizlo celkom. Nič z toho. Eliminovať a výrazne znížiť by to mohli výhradne elektronické platby.


Predstavte si, že by neexistovalo DPH, daň z príjmu, ani sociálne a zdravotné poistné. Všetko by to nahradila jediná daň - daň z finančnej transakcie. Takže každý finančný pohyb by bol zdanený. Obmedzila by sa tým aj administratíva a nevznikali by žiadne nedoplatky a pohľadávky. A samozrejme by to skomplikovalo aj branie úplatkov. Aj keď, vždy sa nájdu šikovní ľudia, ktorí si spôsob nájdu. Peniaze totiž nie sú jediným platidlom. Odmena môže prísť v rôznych iných formách či komoditách, protislužbách, cenných predmetoch.


Mnohí sa pri tejto predstave obávajú sledovania. Že ich životy budú pod kontrolou. Každá platba. Existoval by záznam o každom jednom vypitom poháriku, o každej kúpe cigariet - takže aj rodičia by mali prehľad o tom, čo robia ich deti.


Ak sa dožijeme doby bez hotovosti, nastúpia platobné karty alebo ekologickejšie platenie mobilom. Navyše, určite sa dá nastaviť, aby sa dalo platiť mobilom na druhý mobil. Dokonca aj občiansky preukaz by sa dal spojiť s platobnou kartou a tak odľahčiť aj odpad, pretože každá kartička má svoju expiráciu a tvorí odpad. A spočítajte si, koľko rôznych kartičiek a dokladov spotrebuje za život jeden človek. A koľko nás na planéte žije.


Je ale pravdou, že z toho výrazne vyťažia banky. Ale tomu nezabránime. Vždy niekto zarobí. Na všetkom.

4 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše