Vyhledat
  • Miro

STRACH PRI OBCHODOVANÍ, ALEBO AKO ZNÁŠAŤ STRATU

Mnohých láka naskočiť na rozbehnutý vlak s predstavou zarobenia množstva peňazí. S tým súvisí strach, aby sa neunáhlili, alebo naopak, aby nepremeškali svoju možno životnú príležitosť.


Sledujú sa rastúce trendy a opäť je tam váhanie, či nakupovať. A keď to stále stúpa, tak nastupujú výčitky, prečo sme nenakúpili. Mohli sme zarobiť. To však dopredu nikto nevie. Pre začiatok obchodovania by však mali byť racionálne motívy a nie strach. Priestor by mali dostať analýzy, znalosti a skúsenosti. A ak sme nejaký ziskový obchod zmeškali, treba analyzovať, čo tento pohyb vyvolalo. A poučiť sa do budúcna, pri podobnej situácii, ktorej sa už môžeme zúčastniť.


Ak chcete investovať tam, kam investoval dav, tak sa treba zamyslieť nad tým, či je ešte pohyb, ktorých ich k tomu viedol, aktuálny. Či ešte bude nejakú dobu pretrvávať. Môže sa stať, že aj výrazný pohyb nahor môže ovplyvniť jediná udalosť. Mali by ste preto sledovať všetky možné vplyvy a situácie, ktoré by to mohli ovplyvniť a aj dlhodobý rast obrátiť.


Nesmiete zabudnúť aj na riziko, ktoré ste ochotní podstúpiť a obchodník by mal vedieť správne spracovať straty. Musí byť totiž pripravený na všetko a vedieť, že existuje aj Stop-loss, nastavený na prijateľnú stratu.


Aj v riadne rozbehnutom vlaku existujú korekcie, ktoré umožňujú naskočiť a nakúpiť za lepšiu cenu. Treba mať trpezlivosť a vedieť kedy ju vymeniť za dravosť. S hodnotou, s ktorou ste ochotní vstúpiť.


Zopakujeme ešte raz - strach z premeškania príležitosti by nemal byť jediným motívom investovania do niečoho, čo napreduje. Treba vedieť ovládať a obmedziť riziko, pretože zisk je neobmedzený.

A čo v prípade straty? K prerobeniu by ste sa mali vedieť správne postaviť. Nesprávať sa tak, ako by ste chceli nad trhom zvíťaziť, pretože s takým prístupom sa môže stať presný opak. Pri obchodovaní sa nedá vyhnúť aj strate. Podstatné však je, aby tých dobrých obchodov bolo viac.


A malá rada - je chyba hneď vyberať zisky a straty nechávať tak, v predstave že sa trh otočí a opäť príde zisk. Mohli by ste prísť na to, že z dlhodobého hľadiska ste v strate. Vedieť správne prerobiť neznamená mať rád stratu, no vedieť sa s ňou zmieriť, pretože v opačnom prípade to s nalomenou psychikou môže priniesť ďalšie straty. Nikto nie je jasnovidec a nemôže vedieť, ako sa bude trh správať. Nikto nad nim nemá kontrolu, takže nemá zmysel trestať za stratu samých seba a padať na duchu.


Strach u mnohých nastupuje, keď sú v zisku, aby sa im to zrazu nezačalo rúcať a budú stratoví. A tak často začnú predčasne vyberať.


Trading je obchodovanie, ako každé iné. Predstavte si, že máte obchod s ovocím a zeleninou. Niečo sa vám podarí predať, niečo musíte kvôli trvanlivosti dať do zľavy, a čo sa nepredá, to musíte vyhodiť. Utrpíte tým stratu. Podstatné je, aby zisk z predaného ovocia bol vyšší, než strata z toho vyhodeného. Zamerajte sa na dlhodobý pohľad, nie na zlý deň.
8 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše