Vyhledat
  • Miro

RUN NA BANKY A BANKOVÁ PANIKA

Run na banku je situácia, keď klienti hromadne stratia dôveru vo svoju banku, pretože nadobudli pocit, že nebude schopná platiť svoje záväzky. Že sa klienti nedostanú k svojim peniazom. A tak začnú húfne vyberať svoje peniaze alebo ich posielať na iné účty.


Dochádza k tomu pri pravdivých aj pri nepravdivých poplašných správach a ľudia im naletia. Že má banka problémy, že krachuje, že ju budú zatvárať. A takýto run na banky môže spôsobiť, že banka skrachuje aj keď bola bezproblémová. Banky totiž nedokážu vyplatiť naraz všetkých svojich klientov a to ich dostane do finančných problémov.


Za určitých okolností je možné takýto run na banku zastaviť pozastavením či obmedzením výberov.
Nákazový run je, ak ľudia prestanú mať dôveru v banky celkovo. V celý bankový systém. Začnú teda vyberať zo všetkých bánk svoje vklady a to bez ohľadu na kvalitu aktív jednotlivých bánk.

K bankovej panike dochádza hlavne v období hospodárskej krízy, pri náhlej inflácii či pri správach o krachu nejakej významnej banky.


Prevenciou či obmedzením runu môžu byť napríklad nezávislá regulácia, dohľad, poistenie vkladov, mechanizmus záchrany - vonkajšie záchranné pôžičky/bailouty alebo vnútorná záchrana formou rekapitalizácie/bail-in.

6 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše