Vyhledat
  • Miro

ROZHODLI STE SA INVESTOVAŤ DO UMENIA? TU JE PÁR RÁD

Jednou z alternatívnych investícií je práve umenie. Je to zároveň záľuba, životný štýl a niečo hmatateľné, čím sa môžete dennodenne kochať. Aby ste sa však nenechali napáliť, je dobré mať v umení prehľad.

O tom, že umenie je uznávanou vzácnosťou nie je pochýb. Určite ste videli katastrofické filmy, v ktorých ľudia pred skazou zachraňujú obrazy, alebo sa kvôli nim šli pozabíjať. Umeniu na hodnote dáva aj fakt, že za každým kusom je nejaký príbeh. Či už o jeho spracovaní, alebo putovaní zbierkami, galériami, aukciami.Je dobré vedieť, aký druh umenia sa vám vôbec páči, pretože v tom množstve rôznych štýlov a spracovaní sa začiatočník ľahko stratí. Je preto dobré navštevovať galérie, výstavy a rozprávať sa s inými zberateľmi, prípadne priamo s autormi, či inými umelcami. Tak získate prehľad aj o histórii, štýloch, či nosičoch – obrazy, sochy... . Sledujte taktiež internet, ktorý je nekonečnou studnicou informácií, navyše vám dá aj prehľad o cenách. Môžete si vyhľadať už vydražené umelecké diela a za koľko boli vydražené. Zároveň platí, že je vždy lepšie ísť si dielo pozrieť osobne, než ho vidieť iba na obrázku. Predsa len naživo získate lepšiu predstavu o farbách, spracovaní, veľkosti. To z monitora nejde.

Ak zvažujete rozpočet, musíte byť pripravení aj na jeho prekročenie, pretože zberatelia umenia sú často márnotratní. Zároveň si však strážte svoj nastavený limit, aby ste sa potom nebili po hlave. To platí hlavne pri dražbách.

Je dobre vedieť, čo určuje a ovplyvňuje cenu umeleckých diel. Diela od prvého majiteľa zvyknú byť drahšie, než cez aukciu, či galériu. Dôležitý je aj stav a nosič, na ktorom je prevedenie – napríklad plátno je drahšie, ako obraz na papieri.


Samozrejme s kúpou a držaním umenia sa spájajú aj ďalšie náklady – treba brať do úvahy aj poistenie, províziu maklérovi, poštovné, uskladnenie, orámovanie, či služby profesionálnych znalcov.
Kým začnete nakupovať, poraďte sa so skúsenejšími zberateľmi a znalcami umenia, aby ste vedeli čo nakupujete, nenechali sa oklamať a zapadli do komunity. Kým sa vyberiete na nejakú veľkú aukciu, skúste najprv menšie regionálne dražby, na ktorých sa taktiež objavujú kvalitné diela, za nižšie ceny. Zároveň si to tam môžete vyskúšať, natrénovať.


V prípade, že nakupujete v galérii, nehanbite sa opýtať na cenu a požiadať o zľavu. Nikdy neviete, či je uvedená cena konečná.

Po zakúpení umeleckého diela nevyhadzujte žiadnu dokumentáciu o ňom. Nikdy neviete, kedy sa vám zíde, napríklad pri jeho predaji. Zároveň mu dáva dôveryhodnosť a spojenie so samotným autorom.

7 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše