Vyhledat
  • Miro

PSYCHOLÓGIA PEŇAZÍ: Po prečítaní skvelej knihy

Bohatstvo je to, čo nevidíte. Ak niekto okolo vás prefrčí vo Ferrari, tak automaticky predpokladáte, že jeho majiteľ musí byť bohatý človek. Aj keď ho nepoznáte. Ale nemusí tomu byť tak. Mnohí z nich sú iba priemerne úspešní ľudia, ktorí míňajú veľké percento svojich príjmov na drahé auto.


Možno ale poznáte niekoho, kto sa po meste preháňal na drahom luxusnom aute a potom zrazu jazdil na starom "obyčajnom" aute. Pretože mu auto bolo zabavené kvôli omeškaniu so splátkami lízingu. Pre mnohých takýchto ľudí je to iba ďalšie kolo v hre. Takže domnienka o tom, že je tento človek bohatý, bola mylná.


Človek ktorý jazdí na aute za 100 tisíc, môže byť bohatý. No jediné, čo o ňom môžeme vedieť je to, že má o 100 tisíc EUR menej, než mal pred kúpou auta. Alebo má 100 tisícový dlh.


Bohatstvo ľudí posudzujeme podľa toho, čo vidíme navonok, pretože nič ďalšie o danom človeku nevieme. Nevidíme jeho bankové konto alebo výpis z investícií. A tak si myslíme, že človek ktorý má autá, domy či pekné fotky na sociálnych sieťach, je finančne úspešný. Dnešná doba umožňuje ľuďom vytvárať pravdu z tisíckrát opakovaného klamstva a tak budovať prosperujúci biznis.


Bohatstvo je však to, čo nevidíte. Sú to všetky drahé veci, ktoré ste si nekúpili. Všetky drahé príležitosti a zážitky, ktoré ste odmietli. Bohatstvo sú financie, ktoré neboli prevedené do viditeľných vecí. Buď chcete skončiť s peniazmi, alebo s vecami, na ktoré ste minuli peniaze. Mnoho slávnych ľudí na to skoro zbankrotovalo.


Mnohí ľudia by chceli byť milionármi, aby mohli míňať milióny eur. No je to presný opak toho, ako byť milionárom.


Bill Mann: "Neexistuje rýchlejšia cesta, ako sa cítiť bohatý, ako keď miniete veľa peňazí na skutočne krásne veci. Ale cesta k tomu, aby ste boli bohatí, je míňať peniaze, ktoré máte, nie tie, ktoré nemáte. Je to naozaj jednoduché."


Je treba rozlišovať pojmy majetný a bohatý. V prípade, že tieto rozdiely nepoznáte, môžete sa stať človekom s mnohými zlými finančnými rozhodnutiami.


BOHATÝ znamená momentálny príjem. Keď niekto jazdí na aute za 100 tisíc eur, je skoro určite bohatý, pretože aj keď si kúpil drahé auto na lízing, musí mať určitú úroveň príjmu, aby si mohol dovoliť ho splácať.


MAJETNOSŤ/MAJETOK ostáva schovaný. Je to neminutý príjem. Majetnosť sú ešte nevyužité možnosti, ktoré ste získali, aby ste si neskôr mohli niečo kúpiť. Hodnota majetku je v možnostiach, ktoré ponúka. Vo flexibilite a raste dovtedy, kým si kúpite viac vecí, ako si môžete dovoliť kúpiť teraz.


Je ľahké nájsť okolo nás bohaté vzory. Ťažšie je však nájsť práve tie majetné vzory, pretože ich úspech je viac schovaný.


Samozrejme, aj majetní ľudia míňajú veľa peňazí na rôzne veci. No aj v tomto prípade bude to, čo uvidíte, iba ich bohatstvo. Nie majetnosť. Uvidíte autá, domy či školy, ktoré vybrali pre svoje deti, no nemáte prehľad o ich úsporách či investíciách. Vidíte iba domy, ktoré si kúpili, no nie domy, ktoré by si mohli kúpiť, keby sa nekrotili.


Určite väčšina ľudí by chcela byť majetnými. Mať slobodu a flexibilitu, ktorú neminutý majetok môže poskytnúť. No hlboko v človeku je taktiež zakorenené, že mať peniaze znamená míňať peniaze. Kvôli tomu nevidíme, koľko sebaovládania je potrebné k tomu, aby sme boli skutočne majetní.


Svet je plný ľudí, ktorí vyzerajú skromne, no v skutočnosti sú majetní. Taktiež je plný ľudí, ktorí pôsobia, že sú bohatí, no žijú na hranici insolventnosti. Treba na to myslieť pred robením unáhlených záverov o úspechu niekoho iného a taktiež pri nastavovaní si svojich cieľov. Komu by ste sa chceli podobať a kto je vaším vzorom.


A majetok ktorý neminiete, súvisí so sporením peňazí.

2 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše