Vyhledat
  • Miro

POZOR NA VIANOCE V KRUHU DLHOV

Vianoce sú sviatkami lásky, radosti, pokoja a štedrosti. Pre mnohých ľudí však predstavuje pojem štedrosti kopu drahých darov. Aj za cenu mesačného splácania. A kvôli tej chvíľke radosti sa neváhajú zadlžiť na niekoľko rokov. Tú radosť vystriedajú starosti a záťaž pre rodinný rozpočet. Je dobré zvážiť, či je tak drahý dar nevyhnutný a nie je možné si naňho radšej našetriť.


S príchodom Vianoc sa stupňuje bombardovanie ľudí rôznymi ponukami, reklamami, zľavami, pôžičkami. A mnohí tým farbám, svetielkam, sloganom a úsmevom obchodníkom podľahnú. Lenže na koho ramenách je platenie?


Okrem darčekov míňame viac aj na potraviny a podľa analytikov stúpajú tržby obchodov o 10 až 40% v porovnaní so zvyškom roka. V tomto krušnom období sú rodinné rozpočty ovplyvnené aj pandémiou koronavírusu, čo môže prispieť k ďalšiemu zadlžovaniu sa.


Na vianočné darčeky Slováci využívajú najviac spotrebné úvery od bánk, alebo od nebankoviek, pretože sa dajú získať pomerne rýchlo. Pre mnohých je prijateľné splácať okamžité peniaze niekoľko rokov. Netreba zabudnúť, že to so sebou prináša aj preplatenie - ročná percentuálna miera nákladov RPMN. Zahŕňa splátku istiny, úrok, ďalšie poplatky.


A prečo by ste mali zvážiť, či si vôbec brať na Vianoce spotrebný úver? Pretože tú chvíľku radosti pod vianočným stromčekom budete splácať dlho. Štedrý december na úkor januára, ako štartu splátkového obdobia. To prinesie isté uskromnenie. Splatnosť úveru navyše môže presiahnuť životnosť darčeka, na ktorý bol použitý. Takže sa treba zamyslieť, či je vhodné takto nakupovať dovolenky, pobyty, zážitky, drahú kozmetiku, nekvalitnú elektroniku ... .


Pozor na komplikácie pri žiadosti o úvery v budúcnosti. NBS stanovila prísnejší úverový limit - DTSI. Rezervu, ktorú musí pri čistom príjme dlžníka ostať po odrátaní všetkých splátok.


A napokon, všetko môže v budúcnosti ovplyvniť aj nečakaná udalosť. Pandémia, strata zamestnania, zníženie príjmu, rôzne opatrenia.


Stojí za zamyslenie, či naozaj darčeky na splátky zachránia Vianoce. Či tie Vianoce nie sú o inom. O radosti, ale aj o skromnosti.

0 zobrazení0 komentářů