Vyhledat
  • Miro

POZOR NA ÚSPORY, PANIKU A NEUVÁŽENÉ KROKY

Ľudia sa častokrát rýchlo a neuvážene zadlžujú, pretože žijú s minimálnou alebo žiadnou finančnou rezervou. A keď príde nejaká nepredvídaná udalosť - strata zamestnania, úraz, choroba, tak je problém.


Aká je ale optimálna výška finančnej rezervy? Ideálne výška šesťmesačného platu. Pravidelne si na túto rezervu odkladať a v prípade, že po nej musíte v núdzi siahnuť, je treba ju čo najskôr opäť doplniť. Sporiť je treba začať čo najskôr a to aj malé sumy. Dôležitá je však pravidelnosť a disciplína. Z každej výplaty by ste mali najprv zaplatiť sebe, v podobe odloženia nejakej rezervy, ideálne aspoň 10% z výšky príjmov.


Je dobré viesť si evidenciu, kam putujú vaše peniaze, aby ste získali prehľad o svojich výdavkoch. Zapisovať si každú platbu. Každú jednu položku. Možno prídete na to, že niečo dokážete obmedziť a šetriť si. Pretože horšie časy prísť môžu, ako sme sa mali možnosť presvedčiť. A to čo dokážete obmedziť, môžete odkladať. Sporenie je totiž ako také cestovanie v čase. Odovzdávate peniaze sami sebe, ale v budúcnosti.Ak to nie je nevyhnutné, na finančnú rezervu nesiahajte. Nie sú to peniaze na dovolenky a na kadejaké nákupy. Je to záchrana v ťažkých časoch. Preto sa snažte najprv urobiť všetko preto, aby ste vyžili z toho, čo neodložíte, prípadne okresali výdavky.


Je niekoľko foriem sporenia. Mnoho produktov s rôznou likviditou. Niečo, kde sú peniaze rýchlo dostupné, alebo dlhodobá rezerva, ktorú tvoria peniaze, schopné zarobiť ďalšie peniaze. Preto je dôležité, kam peniaze ukladáte a aké je zhodnotenie.


Krátkodobé sporenie - na dovolenku, na kúpu nového auta, na nový nábytok. Na to stačí bežný sporiaci účet, na ktorom máte peniaze kedykoľvek a ihneď k dispozícii. Pozor však na poplatky za vedenie účtu.


Strednodobé sporenie - na predčasné splatenie hypotéky, na vysoké školy pre deti a na ďalšie ciele, ktoré budú aktuálne až o niekoľko rokov. V tomto prípade je možné aj zhodnotenie. Napríklad pri investovaní do fondov.


Dlhodobé sporenie - na dôchodok. Ideálne je pravidelné dlhodobé investovanie, pri ktorom sa dosahuje najvyššie zhodnotenie. Preto treba rezervy držať na miestach s atraktívnym výnosom. Napríklad akciové podielové fondy, indexy.


Samozrejme najlepšie urobíte, ak sa poradíte s odborníkom.


Na záver ešte raz podotkneme. Pozor na to, čo začnete robiť v panike so svojimi úsporami, alebo keď sa vám peniaze začnú míňať. Pozor na unáhlené rozhodnutia, rýchly predaj majetku/aktív hlboko pod cenu a na bezhlavé zadlženie sa v bankách či u kamarátov.

7 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše