Vyhledat
  • Miro

PLATOBNÉ KARTY A EKOLOGICKÉ PLATBY MOBILOM

Platobné karty - alternatíva k noseniu hotovosti v peňaženke a po vreckách. Moderná vecička, ktorú už stíhajú nahrádzať ďalšie výdobytky techniky. Mnoho ľudí kartu ani nenosí so sebou a platia mobilom alebo hodinkami. Výška peňazí, ktorou disponujú, sa stala údajom v mobilných aplikáciách a na displejoch. A kde končia platobné karty, ktorým skončila životnosť?


Nefunkčné karty boli skartované alebo znehodnotené priamo pred zrakom klienta. Tento rok sa však začalo rozprávať o zbere platobných kariet, dokonca napríklad aj o koncepte premeny týchto plastových kariet na lavičky. Keďže platobná karta má svoju exspiráciu, tak človek dokáže za celý život vystriedať aj 20 a viac plastových kariet. Preto je dôležité zabezpečiť zodpovedný prístup k recyklácii, ekologickému mysleniu a platbám bez plastov v ruke. A práve tu sú alternatívou platby hodinkami, mobilom, ale aj prostredníctvom internet bankingu.


Minulý rok sa niesol aj v duchu pandémie. Spotrebitelia kvôli zatvoreným obchodom nakupovali viac online, z toho mnoho ľudí prvýkrát v živote. V EÚ údajne až 18% zákazníkov.


Kvôli potrebe dezinfekcie sa ešte viac platilo mobilom alebo hodinkami. Nič z týchto spôsobov však ani z ďaleka nenahradilo platbu v hotovosti. Ani pandémia. Ľudia totiž hotovosť vidia ako najbezpečnejšiu formu úschovy peňazí aj počas lockdownu. Koniec cashu teda nehrozí.


Od 1. februára prichádza do EÚ aj platobná metóda okamžitých platieb - zaúčtovanie v reálnom čase do 10 sekúnd. To môže ohroziť používateľnosť platobných kariet. Pri tomto spôsobe nebude uvedená informácia o banke obchodu a platba prebehne prostredníctvom QR kódu, čo umožní jednoduchšie reklamovanie tovaru alebo jeho vrátenie. Doklady budú prichádzať prostredníctvom mailov.


Na záver dodáme, že mať platobnú kartu v mobile znamená nosiť pri sebe finančnú rezervu bez toho, aby ste museli hľadať platobnú kartu v peňaženke, kabelke, po vreckách. A vzhľadom na likvidáciu neplatných kariet je to aj ekologické.

7 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše