Vyhledat
  • Miro

O SPORENÍ A NA ČO VŠETKO NEMUSÍTE MÍŇAŤ PENIAZE

Sporiť znamená šetriť. Odkladať si časť financií na neskôr. V ideálnom prípade túto čiastku vhodne investovať, aby ste svoje peniaze ochránili pred infláciou a zhodnotili ich. Sporenie je opakom márnotratnosti a treba si uvedomiť, že nežijeme iba teraz. Čaká nás aj budúcnosť, budúce ciele, sny, dôchodkový vek, potomstvo. Podľa toho sa treba k peniazom aj správať a možno si ani neuvedomujete, že naozaj dokážete niečo zo svojich peňazí pravidelne odložiť. Pretože pravidelnosť je dôležitá. Je o disciplíne a dosahovaní stanovených cieľov. Disciplína súvisí aj s míňaním peňazí a nenaletení na marketingové ťahy. O nevyhadzovaní peňazí na to, čo nepotrebujete. Napokon, existuje naozaj mnoho možností a zážitkov, ktoré sú zdarma a život obohacujú, prinášajú radosť, uvoľnenie, vzdelanie, skúsenosti.


Dôležité je uvedomiť si, čo všetko nie je vašou povinnosťou mať. Na čo všetko nemáte povinnosť míňať svoje peniaze. Napríklad taký obyčajný nákup v potravinách. Idete tam so zoznamom, čo všetko vám treba. Ak sa toho zoznamu budete držať, zároveň dodržíte plán a stanovený rozpočet. Ale čo všetky tie nástrahy, farby, vône, zľavy? Siahnete aj po tovare ktorý nepotrebujete, no máte pocit že keď ho kúpite, tak ste niečo vyhrali? Nie je však vašou povinnosťou nakupovať tovar v zľave, ak ho nepotrebujete. Neušetríte. Po odchode budete mať v peňaženke menej o toľko peňazí, koľko vás stál tovar v zľave, ktorý ste ani nemali v pláne kúpiť.


Rovnako nie je vašou povinnosťou pravidelne sa stravovať v reštauráciách. Možno vás vyjde lacnejšie variť, alebo sa naučiť variť. To platí aj o pravidelnom pozývaní kamarátov na večere či do barov a kaviarní, ak sa to podstatne zahryzáva do vášho príjmu. Nie je to vaša povinnosť. Čo tak im ale navariť doma? Čo ich pohostiť a naliať im u seba? Prepočítajte si, koľko ušetríte. Ale jasné, človek musí aj von a užiť si svoje peniaze. Podporiť obchody a prevádzky. No myslite v prvom rade na svoj rozpočet. Pretože ten určuje kvalitu vášho života a to nielen teraz, ale aj v budúcnosti.Nie je vaša povinnosť kúpiť si drahé luxusné auto, ak ho chcete iba kvôli demonštrovaniu bohatstva. Iba aby ste sa mohli chváliť, no bolí vás jeho údržba. Auto má slúžiť človeku a nie naopak. Nemalo by vás zruinovať iba kvôli frajerine. Stačí si pozrieť na čo všetko míňajú svetoví miliardári. Na čom jazdia, ako sa stravujú, aké majú návyky, ako narábajú so svojimi peniazmi. A zároveň, je fajn zistiť, že ak sa niekam občas prejdete pešo, bicyklom, vlakom alebo autobusom, tak ušetríte, všimnete si zaujímavé veci, urobíte niečo pre svoje zdravie a možno stretnete niekoho zaujímavého.


Existujú aj prípady, kedy človek premýšľa, či má dostatok peňazí na posilňovňu. Či si môže dovoliť permanentku, alebo vstupy. Pritom, telocvičňa je všade okolo. V lese, na lúkach ale aj doma. Zabehať, zacvičiť, zdvíhať bremená môžete aj v prírode. S trochou fantázie objavíte mnoho možností. Ďalšou možnosťou je kúpa náradia na cvičenie, ktoré môžete používať doma, alebo si ho nosiť so sebou. Ušetríte peniaze, aj čas. Ale opäť podotkneme - áno, človek potrebuje aj sociálny kontakt, chodiť medzi ľudí a byť súčasťou komunity, ktorá sa niečomu venuje. No ak máte premýšľať, či si to môžete dovoliť a či vám ostane aj na obed, alebo na benzín, tak sa treba zamyslieť, čo je dôležité.


Nie je vašou povinnosťou ani to, aby ste si kupovali drahé herné konzoly a hry. Monitory, obrazovky, displeje, internet a sociálne siete môžete využívať aj na vzdelávanie, učenie, sledovanie trendov, nápadov, webinárov. Sociálne siete ponúkajú okrem iného aj inšpiráciu, možnosť reklamy či predstavenia vlastného nápadu, značky, firmy, produktu, služby. A tak iba nemíňate na zábavu, ale vzdelávate sa a môžete zarábať.


A rovnako nie je vašou povinnosťou sledovať televíziu a hromadu povrchného obsahu. Život totiž ponúka aj iné krásy a možnosti. Príležitosti, ktoré môžete využiť vo svoj prospech.

12 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše