Vyhledat
  • Miro

O FINANČNÝCH PORADCOCH A FINANČNÝCH "PODRADCOCH"

Finančných poradcov je neúrekom. Množstvo všemožných firiem, vizitiek, nálepiek na autách. No dá sa každému veriť? Vie každý z nich o čom rozpráva? Alebo sa niektorým finančným poradcom treba radšej vyhnúť? Tu je pár bodov, ktoré môžu byť podozrivé a neprofesionálne.


Možno ste si všimli to prehnané ego u poniektorých. Majú sa za spasiteľov a najväčších odborníkov v galaxii, ktorí údajne spracovali všetky známe osobnosti a celebrity. Poistili či zmluvne podchytili všetky veľké mená. Sú premotivovaní a dobre že si logo svojej firmy nedajú vytetovať na predlaktia. Rozprávajú len o sebe a neustále nadávajú na konkurenciu, pretože ich produkty sú tie najlepšie, najvýhodnejšie, s najnižšími poplatkami. Oni sú tí, ktorí ponúkaj najvyššie výnosy, no nevedia odpovedať ani na základné otázky, pretože nerozumejú ani základným pojmom. Napriek tomu, že sa oháňajú dlhými rokmi praxe v obore.


Potom sú tu kadejakí "rušiči" zmlúv, ktorí si tú vašu ani poriadne neprečítajú, no hneď vedia že je zlá, nevýhodná a naleteli ste zlej konkurencii. Zmluvu vám chcú u nich zrušiť a zmeniť iba z princípu, kvôli provízii. Dobrý poradca vám však povie, ak máte zmluvu výhodnú, napriek tomu že je u konkurencie. Pochváli dobrú prácu poradcov inej firmy. Nezhadzuje ich iba tak, aby povyšoval seba.


Poradcov a firmy pre ktoré pracujú si viete preveriť aj na weboch či sociálnych sieťach. Mnohí píšu sami sebe recenzie, klikajú si na hviezdičky, nasilu žobrú o recenzie svojich klientov, chvastajú sa drahými autami na lízing a životným štýlom, ktorý však môže byť iba naoko. To sú typy, ktorým sa treba radšej vyhnúť, pretože im ide iba o peniaze. Len o províziu, aby si udržali ten svoj nafúknutý životný štandard. Môže sa teda stať, že od vás vyžobrú podpis, vysoký poplatok, na ktorý si vraj zarobíte a potom sa o vás nestarajú. Neposkytujú žiadny servis.


Pozor aj na zľavy, ktoré vám veľkolepo ponúkajú, aby do vás vložili pocit, že ste dôležití. Že ste niečo špeciálne. Ak máte zlý pocit, neunáhlite sa a skúste iného poradcu. Nenechajte sa do ničoho dotlačiť kadejakými predajnými technikami a naučenou argumentáciou. Oni o tom majú školenia. Oni od vás chcú tie peniaze vytiahnuť za každú cenu, pretože je to ich chlieb. No tie peniaze sú vaše. A nemusíte ich nikomu dať hneď na prvom stretnutí, ako by si to finanční poradcovia predstavovali. Na prvej káve. Ľahko to na vás vybalia, vytvoria chaos a ten podpis získajú. No môžete to už cestou domov oľutovať. Keď začnete uvažovať. Že vám neurobili žiadnu analýzu, neopýtali sa na príjmy a výdavky, ani koľko ste ochotní investovať, platiť, dať za poplatok. Ak máte zlý pocit, odmietnite. Nie ste povinní niekomu niečo podpisovať len preto, že to chce a že to dobré znie. On sa to totiž naučil na všetkých tých dlhých mítingoch a vzdelávacích programoch.


A na záver. Ak finančný poradca, maklér, broker tvrdí že sa živí finančným poradenstvom, rozpráva o velikánoch z finančného sveta, no sám robí presný opak, tak takýchto ľudí sám Robert Kiyosaki v jednej zo svojich kníh nazýva finančnými podvodníkmi. Nie odborníkmi. A nepomôžu mu ani všetky tie naučené motivačné frázy či myšlienky vytiahnuté z nejakej knihy, ktorú však neprečítali celú.
6 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše