Vyhledat
  • Miro

O AKCIÁCH A INVESTOVANÍ

Z viacerých strán počúvame o investovaní. O akciách, dlhopisoch, podielových fondoch, komoditách, nehnuteľnostiach ... . Ako je to napríklad s investovaním do akcií?


Investovať do akcií môže každý, no tak ako s vysokým výnosom musí počítať aj so stratou. Akcie teda predstavujú isté riziko pre investora. A čo sú to vlastne akcie?


Akcie sú cenné papiere, predstavujúce vlastníctvo v určitej spoločnosti. S akciami dostávate istý podiel z celkového zisku a stávate sa spoluvlastníkom danej spoločnosti. Akcie sú však zaujímavé hlavne preto, že sa predpokladá rast ich hodnoty, takže aj výnos pri ich predaji. Ten bude taký veľký, aký veľký bude rozdiel medzi predajnou a kúpnou cenou. Ak existuje viac investorov, ktorí chcú akcie kúpiť, ich cena porastie. Ak ich chcú predať, ich cena klesá.


Akcie sa delia na kmeňové a prioritné.


V prípade kmeňových akcií ide o podiel zo spoločnosti. Podiel investora na ziskoch a stratách. Držiteľ akcií sa môže podieľať na voľbe predstavenstva alebo uplatniť svoj hlas pri rozhodovaní o tom, či sa peniaze získané z obchodovania budú ďalej investovať, alebo budú vlastníkom vyplatené vo forme dividend.


Prioritné akcie predstavujú podiel na zisku, vyplácaný v určenom čase a výške. Akcionárom sú vyplácané ešte pred vyplatením kmeňových akcií. Výhodou je, že v prípade krachu spoločnosti má akcionár právo prednostného vrátenia peňazí, ktoré do spoločnosti vložil.


Začiatočníkom sa kvôli vysokému riziku neodporúča investovať naraz veľkú sumu peňazí. Hodnota akcií sa môže meniť aj niekoľkokrát za deň. Ich cenu ovplyvňuje reputácia, veľkosť spoločnosti a jej vývoj. Zvýšiť akcie môže napríklad, ak firma príde na trh s nejakou novinkou, rozšírením výroby a expandovaním. Nespokojní zákazníci však môžu cenu akcii znížiť. Znamená to, že firme sa nedarí, čelí problémom, kauzám.


Pri akciách platí pravidlo, že pokiaľ je ponuka vyššia než dopyt, cena akcii klesá. Ak je však dopyt vyšší než ponuka, ich cena stúpa.


Ak chcete investovať do akcií, musíte si vybrať obchodníka, banku alebo správcovskú spoločnosť, venujúcu sa investíciám. Založíte si účet, na ktorom budete mať počiatočnú sumu peňazí na investovanie a potom sa rozhodnete, kam investovať. Na nákup a predaj akcií sa používajú obchodné príkazy - market, objednávka, limitná objednávka.


Pár rád a pravidiel na záver:

  • do akcií sa odporúča investovať dlhodobo a rozložiť investíciu do viacerých akcií

  • je potrebné dodržiavať investičný horizont a to hlavne keď trhy klesajú

  • nepodliehať panike, nejednať zbŕklo

  • určte si toleranciu voči riziku

  • ak neviete nastaviť svoju investíciu, raďte sa s odborníkmi

0 zobrazení0 komentářů