Vyhledat
  • Miro

NAKUPOVANIE NA SPLÁTKY A BLÍŽIACE SA VIANOCE

Blížia sa Vianoce a s nimi aj rôzne "výhodné" ponuky na požičanie peňazí, alebo na nákup na splátky. Odvšadiaľ sa už na ľudí valia rôzne slogany, billboardy, letáky, reklamy, akoby ste svoje Vianoce zachránili tým, že si kúpite televízor na splátky. Treba si však dávať pozor na finančné pasce.


Ak máte naplánovaný rodinný rozpočet, môže ho ohroziť využitie lákavých krátkodobých pôžičiek a to hlavne v období pred sviatkami. Mnohí si totiž nechávajú financovanie Vianoc na poslednú chvíľu a tak podľahnú atraktívnym ponukám bánk a nebankoviek za účelom získať peniaze okamžite. Oľutovanie však prichádza s prvou splátkou a vysokým úrokom. Zaťaží sa tým rodinný rozpočet.

Všetko sa eviduje v Slovenskom úverovom registri - prečerpania, kreditné karty, krátkodobé spotrebné úvery... . V budúcnosti, keď si bude človek chcieť vziať úver na bývanie, môžu mu to skomplikovať práve takéto zbytočné krátkodobé úvery.


Pozor si treba dávať na impulzívne zbytočné nákupy na splátky, ktorých sa často dopúšťajú ľudia, žijúci do výplaty do výplaty. Vianoce si je však možné užiť aj bez dlhov.


  • stanovte si pevný rozpočet, ktorý neprekročíte

  • darčeky nakupuje priebežne, nie naraz. Nákupy tak rozložíte na dlhší časový úsek a nebude to pre vás tak finančne náročné, akoby ste ich kupovali naraz

  • pozrite si ponuky viacerých obchodov a neskočte hneď na prvú reklamu, či ligotavý regál

  • kupujte skôr praktické darčeky, než tie na chvíľkové pobavenie

  • aj ozdoby a dekorácie nemusia byť každý rok nové. Určite budú stačiť aj tie minuloročné

Pri nákupe na splátky vyhodnoťte, či nakupujete formou úveru, alebo obchod poskytne tovar za rovnakú cenu, aká by bola pri jednorazovom nákupe, iba rozdelenú do viacerých splátok.


Dôležité je vedieť, aká je celková cena kupovanej veci. Ak je navýšená, treba zvážiť, či tento nákup naozaj stojí za to, aj keď je predražený. Celková cena na splátky totiž môže byť predražená až o 10 - 15%. Nie je rozumnejšie odložiť kúpu tohto darčeka, našetriť si naňho a následne kúpiť jednorazovo?


ZHRNUTIE:


  • naozaj potrebujete krátkodobý úver a mesačnými splátkami kvôli Vianociam zaťažovať váš rodinný rozpočet?

  • aká je ročná percentuálna miera nákladov v banke aj nebankovke? Koľko vás bude úver so všetkými poplatkami a splátkami stáť?

  • nie je v inom obchode kupovaný tovar na splátky lacnejší? O koľko ho preplatíte? A čo bezúročné obdobie?

  • máte na svojom bežnom účte nastavené povolené prečerpanie? Oplatí sa vám ho využívať?

8 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše