Vyhledat

NA ZOPAKOVANIE: ZAS A ZNOVA O INFLÁCII

Inflácia je veľmi horúca téma a preto sa jej opäť povenujeme. Inflácia je rast cien tovarov a služieb, takže si dnes za určitú sumu toho nakúpime menej, než pred rokom, dvomi... . Naše peniaze sú teda znehodnocované v čase.


Inflácia si ukrajuje aj z našich úspor a preto nie je veľmi šťastná voľba držať peniaze doma, alebo na účtoch s nulovým zhodnotením. Ideálnym riešením je zhodnotiť peniaze viac, než je inflácia. Investovať dlhodobejšie a rozumne. A investovanie nie je iba pre bohatých. Treba si nechať poradiť od odborníka a neodmietať investovanie iba z princípu.


Inflácia má samozrejme vplyv aj na hypotéky. Tie boli vďaka nízkym úrokovým sadzbám na Slovensku veľmi populárne. Klienti si totiž za požičané peniaze dokázali kúpiť viac, než budú môcť o pár rokov. A peniaze z nižšou hodnotu vracajú v čase aj banke.


A čo inflácia a platy? Ak niekomu dlhodobo nestúpa plat, tak si zaňho môže kúpiť stále menej a menej. Preto by mzda mala rásť aspoň o úroveň inflácie. V opačnom prípade to má efekt, akoby mzda klesala. Ako je to však s platmi na Slovensku?


Čo sa týka rodinného rozpočtu, je dobré plánovať a nemíňať viac, než zarobíte. Dôležitá je disciplína a zdravé priority. Odporúčame pravidelne investovať takú čiastku, ktorá vás neohrozí a trvalý príkaz nastaviť na deň, v ktorý odchádza väčšina vašich výdavkov.

3 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše