Vyhledat
  • Miro

LEVERAGE/PÁKOVÝ EFEKT A OBCHODOVANIE

Pákový efekt dáva obchodníkom na burze možnosť obchodovať aj s malým finančným kapitálom, čím sa stáva obchodovanie dostupné takmer každému.


Podstatou finančnej páky je možnosť otvoriť pozíciu aj za zlomok sumy, takže zobchodovať veľký objem obchodov s malou časťou vlastného voľného kapitálu. Používa sa pri maržovom/pákovom obchodovaní. Investor potrebuje iba časť peňazí z plánovanej transakcie, takzvanú maržu. O zvyšnú sumu sa bez úroku postará broker.


Takéto obchodovanie sa používa pri finančných derivátoch - futures, CFD kontrakty a veľkosť páky závisí od konkrétneho finančného inštrumentu. Brokeri by mali umožňovať obchodníkovi nastaviť páku podľa jeho vlastných potrieb.Štandardná veľkosť páky podľa jednotlivých inštrumentov:

  • CFD krypto 1:5

  • CFD akcie 1:20

  • futures na akcie a komodity 1:50

  • forex 1:1000 alebo 1:2000


Z toho vyplýva, že finančná páka umožňuje vyššie zhodnotenie než pri klasickom obchodovaní. No tak, ako môže zisk znásobiť, môže aj výrazne zvýšiť stratu. Toto obchodovanie má svoje výrazné dve strany mince, ktoré predstavujú riziko.


Súčasťou obchodovania na páku je aj tzv. "stop loss", ktorý bráni veľkému prepadu do straty. Je to spôsob nastavenia maximálnej povolenej straty, na ktorú je obchodník ochotný pristúpiť. Chráni sa tak pred nechceným prepadom, ak sa obchod nebude vyvíjať dobre. Znižuje teda riziko.


Kým sa rozhodnete obchodovať na páku, mali by ste si vybrať kvalitného brokera a zvážiť všetky plusy a mínusy. Osvojiť si pravidlá money managementu, minimalizovať straty, vedieť si nastaviť stop loss a zbytočne neriskovať.ESMA - the European Securuties and Markets Authority, ako nezávislý európsky orgán pre cenné papiere a trhy dohliada na ochranu obchodníkov a na fungovanie finančných trhov. Okrem iného ESMA zaviedla v roku 2018 zníženie finančnej páky pri CFD:

  • hlavné menové pary 1:30

  • ostatné menové pary, zlato, hlavné akciové indexy 1:20

  • ostatné akciové indexy a komodity 1:10

  • CFD na kryptomeny 1:2


ESMA chráni drobných obchodníkov aj pravidlom minimálneho vkladu na uzatvorenie pozície, či ochranou pred negatívnym zostatkom, čiže strata nepresiahne hodnotu obchodníkovho kapitálu.


Ochrana a nové nariadenia ESMA sa týkajú kategórie neprofesionálnych/retailových obchodníkov.
8 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše