Vyhledat
  • Miro

KRACH NA BURZE V SKRATKE

Krach na burze - nepriaznivý stav na trhu, ku ktorému dochádza prudkým poklesom indexu na burze, ktorý za pár dní klesne o desiatky percent. Nastúpi ľudský faktor, panika, veľká volatilita, čo má vplyv na celkové hospodárstvo a mnohí prerobia. Niektoré burzy zareagujú obmedzením, alebo úplným pozastavením činnosti, kým kríza prehrmí, alebo kým nezasiahnu centrálne banky a situáciu nezmiernia.
Benigný burzový krach prináša stratu investorom, čiastočne ovplyvní miestne hospodárstvo, ale opätovným rastom trhu sa všetko upokojí.

Maligný krach má závažnejší makroekonomický dopad a to a to aj celosvetovo. Príčinami sú nové technológie, inflácia, slabá likvidita, zmena hospodárskej situácie, no aj správanie sa investorov na trhoch. Pri prehnanom optimizme sa stráca ostražitosť, pretože pred samotným krachom býva hospodárska situácia priaznivá. Viac sa riskuje a vidina rýchleho zisku rastie, pričom sa ľudia zadlžujú, aby využili príležitosť.


Následky krachu na burze:


Ľudia prerábajú, firmy bankrotujú, rastie nezamestnanosť a nedôvera v bankovníctvo, klesá výroba a ekonomika stagnuje. Následky sa môžu vážne dotknúť aj obyčajných ľudí, ktorí sú v zúfalstve schopní zúfalých činov. Z menšieho krachu sa však ekonomika dokáže rýchle vyliečiť. Treba ho iba prečkať. Ak je situácia vážna, musí zasiahnuť centrálna banka.


"Burzové krachy sú neodmysliteľnou súčasťou vývoja burzových trhov. Nie je možné im zabrániť, je ťažké ich predvídať, dá sa z nich však poučiť. Negatívna skúsenosť je tiež skúsenosťou a negatívne skúsenosti získané počas burzových krachov môžu byť pre investorov veľmi cenné. Spätne môžu analyzovať chyby a do budúcna sa im vyvarovať. Dobrou správou pre investorov môže byť, že po krachu príde opäť rast."26 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše