Vyhledat
  • Miro

KORONAKRÍZA A ŠTATISTIKY BEZHOTOVOSTNÉHO PLATOBNÉHO STYKU

Obavy zo šírenia nákazy koronavírusu mali za následok zvýšenie využívania bezhotovostného platobného styku. Platenie online sa stáva stále väčší trendom. Minulého roku až dve tretiny Slovákov vo veku od 16 do 74 rokov využívalo internetbanking. Počet ľudí platiacich prostredníctvom internetbankingu sa zvyšuje aj vďaka vzdelávaniu sa v tejto oblasti. Za posledných 10 rokov sa počet ľudí, využívajúcich platby online, strojnásobil. Stále je to však v porovnaní s ostatnými krajinami iba priemer. Podľa údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat nás za minulý rok predbehli aj Česi či Rakúšania. Najlepšie sú na tom severské krajiny. V Dánsku využíva internetbanking až 9 z 10 ľudí. Naopak, najmenej Bulhari 13% a Rumuni 12%, za čo môže aj slabé pokrytie internetu v krajine.


Česko 70%

Rakúsko 66%

Maďarsko 51%

Poľsko 49%

Európsky priemer 27 krajín je na úrovni 58%.


Na Slovensku využíva internetbanking 8 z 10 Slovákov s vyšším dosiahnutý vzdelaním, polovica ľudí so stredným vzdelaním a iba 13% ľudí s nižším vzdelaním. Minulého roku Slováci zaplatili denne v priemere 20 EUR online a spolu s hotovostným platobným stykom a mobilnými aplikáciami priemerne 60 EUR denne.

Práve koronakríza a strach platiť hotovosťou mala za následok nárast platieb v obchodoch bezhotovostne. Výrazne sa zvýšili aj nákupy prostredníctvom eshopov - viac cez internetbanking, než na dobierku v hotovosti.


Štatistiky ukázali, že online služby využívajú skôr mladí ľudia vo veku od 25 do 29 rokov a v rámci tejto vekovej kategórii dominovali muži. Aj ľudia v dôchodkovom veku však využívajú služby internetbankingu a to až 40% ľudí nad 65 rokov.


V súvislosti s bezhotovostným platobným stykom je dôležité dbať aj na bezpečnosť a byť opatrní. Neotvárať podozrivé maily, súbory, linky, mať v zariadeniach nainštalované bezpečnostné aktualizácie a pripájať sa len z dôveryhodných sietí. Je dobré dať si záležať aj na heslách a pravidelne ich meniť.

6 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše