Vyhledat
  • Miro

KOREKCIE AKO PRÍLEŽITOSTI PRE INVESTOROV

Korekcia je 10% a väčší pokles cien, v porovnaní s ich posledným vrcholom. Môže sa týkať akcií, indexov, komodít, mien a ďalších obchodovaných aktív. Môže trvať krátko, ale aj týždne či mesiace. Korekcie sú investormi vnímané ako príležitosť na lacný nákup a prípadné investovanie ďalších voľných finančných prostriedkov.


Trhy nemôžu stále iba stúpať, aj keď pokles o 10% a viac, býva pre mnohých investorov desivým pohľadom. Nemali by však panikáriť, pretože je to príležitosťou nakupovať lacnejšie. A kto by nechcel nakupovať lacnejšie? Korekcie sú preto príležitosťou, nie dôvodom na paniku.


Korekcia nie je haváriou akciového trhu, ani medvedím trhom. Havária akciového trhu je náhly a hlboký pokles, súvisiaci aj so zlyhaním akciového trhu. Medvedí trh je väčší pokles, než pri korekcii - väčší než 20% v trvaní viac ako dvoch mesiacov.

Investovanie súvisí s efektívnym uložením úspor, za účelom ich zhodnotenia. Ide o dlhodobý proces so zásadami, ktoré sme si už rozpísali v predošlých článkoch.

Pre výhodné nákupy je dobré investovať pravidelne po menších častiach. Investor tak nemusí denne sledovať situáciu na trhu a presúvať svoje peniaze. Pravidelnými platbami nakúpi aj pri poklese, no musí mať finančnú disciplínu. Korekcia trhov by mala byť vítanou situáciou pre každého investora, pretože ide o lacné nákupy, ktoré sa v budúcnosti priaznivo prejavia.


Čo sa týka krachu, tak v modernej histórii, predstavujúcej takmer 100 rokov dozadu, bolo len 5 prepadov akciových trhov, ktoré boli väčšie ako 40%. Na druhej strane, správanie sa trhov v budúcnosti nemôže nikto s určitosťou zaručiť.


Ak sa bavíme o pasívnom investovaní, pre jeho výsledok sú dôležité:

  • správna alokácia - rozloženie porffólia

  • nízke poplatky

  • dĺžka investičného horizontu

  • dostatočná diverzifikácia

  • nulové dane

  • pravidelnosť investovania


Ak trhy klesajú, netreba panikáriť. Treba zotrvať bez zbrklých zásahov a nesledovať vývoj každý deň. Prípadne môžete premýšľať, či nenájdete ďalšie voľné prostriedky, ktoré by ste mohli v takomto výhodnom období investovať.


V prípade, že ešte neinvestujete, tak je to vhodná doba začať. Vybudujete si tak rezervu do budúcna alebo na ťažké obdobia.


5 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše