Vyhledat
  • Miro

KAPITÁLOVÉ ŽIVOTNÉ POISTENIE AKO INVESTIČNÁ PASCA

KŽP ľudí láka na garantovaný úrok. Z dlhodobého hľadiska sa však takéto zhodnocovanie dá porovnať s termínovanými vkladmi. Navyše treba počítať aj s množstvom nie veľmi výhodných podmienok a poplatkov.


Pri KŽP je na prvom mieste poistenie. Mnohí ľudia si však myslia, že posielaním peňazí na KŽP sa im tieto peniaze zúročujú. Treba si však uvedomiť, že ide hlavne o platenie rizík, spojených s poistením a až po odrátaní poplatkov sa investuje ten zvyšok.


Niektoré poisťovne neuvádzajú, koľko peňazí reálne ide na investovanie a koľko sa sporí. Je na každej poisťovni, či v rámci životného poistenia pri takejto zmluve má fixné tarify počas celého trvania zmluvy, alebo sa bude alokácia medzi poistením a sporením meniť.


Ak sa náklady na poistenie zvýšia, poisťovňa nemusí klienta informovať písomnou formou, aby platil viac a namiesto toho začne rovno brať viac z peňazí, ktoré pravidelne posielate. S vekom totiž rastú aj náklady na poistenie. V reále to znamená, že klient každým rokom sporí menej.Garantovaný úrok v ľuďoch vyvoláva pocit istoty a reálneho zárobku. Treba však počítať aj s infláciou. Klient musí myslieť na to, že rastú ceny aj životná úroveň. Zhodnotenie by teda malo byť nad úrovňou inflácie.


Garantovaný úrok KŽP býva rovnaký, alebo nižší než priemerná výška inflácie. Objavia sa aj prípady, kedy je vyšší, no to ešte neznamená výhodu. Treba totiž brať do úvahy aj ďalšie podmienky. Treba sa pozrieť aj na dlhodobé hľadisko a či je takáto investícia naozaj výhodná. Garantovaný úrok totiž nebýva pre klienta výhodnou investíciou. Logicky, ak si niekto môže dovoliť garantovať vám určitý úrok, tak si je vedomý toho, že zarobí viac. A tam už má zisk daná inštitúcia.


Poisťovne však prišli s ďalším produktom - investičným životným poistením. Tento produkt ponúka potenciálne vyššie zhodnotenie, no stále ide iba o kombináciu poistenia so sporením. A ak vezmeme do úvahy všetky tie poplatky, flexibilitu či výnosy, tak sa jedná o nevýhodnú formu investovania.


Pri väčšine KŽP sú problémom vysoké poplatky za odkup. Každý klient na takejto zmluve prerobí. Dávajte preto pozor na takéto kombinované produkty, ktoré vás môžu stáť nemalé peniaze.
4 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše