Vyhledat
  • Miro

INVESTOVANIE DO ROPY: MOŽNOSTI, VÝHODY A NEVÝHODY

Ropu robí cennou najmä fakt, že sa jedná o neobnoviteľný zdroj a teda jej celkové množstvo je celosvetovo obmedzené.


Kedysi komoditnému trhu vládli poľnohospodárske produkty, no dnes je ropa a jej deriváty najaktívnejšou obchodovanou komoditou na svete.


Využitie ropy ako pohonnej hmoty pre motorové vozidlá, vlaky, lietadlá a lode však nepredstavuje ani polovicu vyprodukovanej ropy. Využíva sa na výrobu spotrebného tovaru. Syntetické textílie hnojivá, elektronika, kozmetika, plasty, lieky, oceľ ... . Priemerný Američan odhadom denne vo svojich produktoch spotrebuje 3 galóny ropy.


Keďže má ropa vplyv na každodenný život človeka, je sledovaná takmer každým ekonómom či obchodníkom. Vďaka tomu, že je neobnoviteľným zdrojom, môžu byť výkyvy jej ceny obrovské, čo obchodníkov láka. Ropa súvisí so špekuláciami, investíciami, hedgingom či diverzifikáciou. Investície do nej môžu prinášať dlhodobý pasívny príjem.Dôvody investovania do ropy:


Volatilita - veľké pohyby cien sú pre obchodníkov lákavé. Pohyb ceny nahor a dolu využívajú na obchodovanie v priebehu dňa alebo týždňa

Diverzifikácia - diverzifikácia znižuje riziko straty v prípade poklesu trhu

Sledovanie situácie - na ropu vplývajú rôzne zásadné situácie a udalosti. Stačí preto sledovať správy a na základe toho robiť obchodné rozhodnutia.


Druhy ropy


BRENT ROPA je základným druhom ropy v Európe a Severnej Afrike. Ťaží sa v Severnom mori a rafinuje v severozápadnej Európe. Slúži ako referenčná hodnota pre cenu ropy.


WTI ROPA je americká vysokokvalitná surová ropa, vyvážaná do celého sveta. Rafinuje sa v Amerike a je drahšia ako BRENT.

Aj WTI je referenčným ukazovateľom ropy a jeho cena referenciou pre kupujúcich aj predávajúcich. V médiách sa uvádza ako cena ropy.


Cena ropy sa mení často. Takmer stále. Ak je jej ponuka vyššia ako dopyt, cena sa znižuje. Ak je dopyt vyšší než ponuka, cena rastie.Investovanie do ropy


Ak si myslíte, že cena ropy bude rásť, môžete zainvestovať do akcií ropných spoločností. Kým do spoločnosti investujete, mali by ste ju najprv spoznať. Nakupovať môžete online u makléra alebo cez brokera. Je to jednoduchý spôsob, ako sa dostať na trh a získať hotovosť. Môže sa však stať, že cena akcií spoločnosti nemusí byť v rovnováhe s cenou komodity.


Futures môžete nakúpiť cez brokera. V tomto prípade kupujete zmluvu o nákupe ropy v budúcnosti za určenú cenu. Tento spôsob investovania do ropy je jednoduchý aj v tom, že reálne nemusíte ropu nakupovať.

Zakúpením futures máte povinnosť kúpiť alebo predať investíciu do ropy a získať môžete práve na správnej predpovedi o budúcom vývoji trhu. Futures sú však volatilné.


Obchodovanie s CFD umožňuje obchodovať so zmenami ceny ropy fyzických zmlúv či investovania do fyzického majetku. Je možné využiť aj pákový efekt, uzatvárať krátkodobé obchody a zarábať na rastúcich a klesajúcich trhoch.


ETF je bežný spôsob investovania a obchodovania na dennej báze. Umožňuje prístup k veľkému množstvu aktív, portfólio je diverzifikované a nie je potrebné vybrať si iba jednu alebo niekoľko akcií. Pri ETF sa obchoduje tak ako pri akciách. ETF však ponúka možnosť predísť riziku, pretože neobchodujete s volatilnými akciami. ETF zabezpečuje spoľahlivý rast a nízku cenu, no musíte sa vzdať kontroly nad rozdelením aktív.


Najjednoduchšie pri obchodovaní je nájsť si dobrého brokera.


Výhody a nevýhody investovania do ropy


Výhody

· daňové výhody vrátane odpisov z príjmov a pasívnych daňových úľav

· diverzifikácia investičného portfólia

· konzistentný tok hotovosti


Nevýhody


· peňažný tok môže byť priamo ovplyvnený rýchlymi zmenami ceny ropy

· dopad na životné prostredie

· vysoká finančná bariéra vstupu do obchodovania40 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše