Vyhledat
  • Miro

INVESTIČNÉ ŽIVOTNÉ POISTENIE: NEVÝHODNÁ FORMA INVESTOVANIA

Investičné životné poistenie sľubovalo na rozdiel od toho kapitálového vyššie zhodnotenie a to vďaka investovaniu do podielových fondov. IŽP je teda kombináciou poistenia a sporenia. Napriek tomu, že ho poisťováci predávajú ako investičný produkt, tak investičným určite nie je. Pri IŽP sa totiž investuje iba časť sumy, ktorú pravidelne platíte. A táto suma sa môže časom meniť.


Výnosy vo fondoch nie sú nijak garantované, no z dlhodobejšieho hľadiska sú zaujímavejšie, než pri kapitálovom poistení, kde je úrok garantovaný. Treba si však uvedomiť, že pri IŽP je investovanie do fondov kombinované s poistením, čím sa takýto investičný produkt stáva jedným z najdrahších.


Výnosy pri IŽP osekávajú aj vysoké poplatky, ako napríklad administratívny poplatok, vstupný a počiatočný poplatok, poplatok za správu či poplatok za odkup/výber.


Ďalšou nevýhodou je neflexibilita. Pri investovaní cez poisťovňu nemáte taký veľký výber fondov, ako pri investovaní priamo. Poisťovne totiž ponúkajú hlavne svoje fondy, ktoré však nemusia byť tie najlepšie. Pri investovaní bez kombinácie so sporením nie je povinné platiť pravidelne každý mesiac a peniaze sú v prípade potreby rýchlo dostupné. Taktiež, ak investujete mimo poisťovne, nie sú vaše peniaze viazané na tak dlhú dobu a aj poplatky za predčasný výber nepresiahnu 5-10%. Väčšinou však pri investovaní do podielových fondov priamo, nie je žiadna viazanosť, ani poplatok za predčasný výber.A prečo nie je kombinácia poistenia s investovaním dobrou voľbou?


V prvom rade je to fakt, že prídete o akúkoľvek flexibilitu. Musíte platiť pravidelne danú sumu, aby ste sa vyhli zrušeniu zmluvy zo strany poisťovne a vaše peniaze sú uväznené minimálne 10 rokov, no v tých najhorší prípadoch navždy. Peniaze môžete vyberať s vysokými poplatkami a to aj po desiatich rokoch a práve vysoké poplatky môžu byť dôvodom zrušenia takejto zmluvy, pretože sa to ukáže ako najvýhodnejšie riešenie. Prídete síce o všetko, no stále lepšie, ako platiť stále ďalšie a ďalšie poplatky.


Pri investovaní v kombinácii s poistením nemáte možnosť mimoriadnych vkladov, väčšieho výberu fondov či investovať priamo prostredníctvom verejne obchodovateľných cenných papierov.


Poraďte sa s odborníkom, čo v prípade, ak takýto produkt máte. Či nie je výhodnejšie sa takéhoto platenia zbaviť.3 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše