Vyhledat
  • Miro

INFLÁCIA A HYPOTÉKY: OPLATÍ SA POŽIČAŤ POČAS INFLÁCIE?

Mnohí ľudia vlastnia nehnuteľnosť financovanú z hypotéky, čo je v súvislosti s infláciou dobré. Ceny nehnuteľností totiž zvyknú rásť aspoň o úroveň inflácie. Splátka hypotéky pritom kvôli inflácii časom klesá. Ak si vezmete vysoký úver a úrokovú sadzbu zafixujete na čo najdlhšiu dobu, tak to bude dobrá ochrana majetku a príjmov pred infláciou.


Zopakujeme si ale, čo je to tá inflácia. Ide o rast cien za služby a tovar a teda dochádza k znižovaniu kúpnej sily. Znamená to, že za rovnakú sumu peňazí toho nakúpite menej, ako kedysi.


Inflácia spôsobuje, že hodnota požičaného sa taktiež časom znižuje, čo hrá v prospech dlžníkov. Čím vyššia inflácia, tým viac sa oplatí zadlžiť. Predtým než si vezmete hypotéku, si viete vypočítať, o koľko preplatíte. To však nebude presný údaj, keďže časom inflácia znižuje reálny úrok.


V čase inflácie dlžník vracia peniaze s nižšou hodnotou. Aj je úrok nižší ako miera inflácie, má dlžník z tohto rozdielu prospech.


Hotovosť časom stráca svoju hodnotu, no cena nehnuteľností v čase rastie.


A či sa oplatí hypotéka v čase inflácie? Príklad: Ak sa úroky pri hypotéke hýbu okolo 1% ročne, pri 2,5% inflácii to znamená, že reálna úroková sadzba je pri hypotéke mínus 1,5%.


Pred uzatvorením hypotéky dbajte o to, za akých podmienok môžete získať nízke úroky. Banky ich totiž poskytujú po uplatnení všetkých možných zliav a po uzatvorení ďalších bankových produktov - účet, sporenie, kreditka.... . Takže pozor, aby vás to nakoniec nevyšlo drahšie. Taktiež je dobré zistiť si, ako je to s mimoriadnymi splátkami. Niektoré banky ich ponúkajú bezplatne, iné pri výročí fixácie. Takže ak máte dobu fixácie 3 roky, tak môžete mimoriadnu splátku vykonať iba raz za tri roky. Mimo toho bude takáto splátka spoplatnená.


Na záver opäť dodáme - raďte sa s odborníkmi.

38 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše