Vyhledat
  • Miro

HOME OFFICE A VYTVORENIE VHODNÉHO PRACOVNÉHO PROSTREDIA

Mnohí ľudia využívajú možnosť domáckej práce - home office. Prináša to mnohé výhody a pracovnú aktivitu z pohodlia domova. Čo však môže byť aj nevýhodou, kvôli rôznym rušivým vplyvom a rozptýleniam. Pre čo najpohodlnejšiu prácu z domova je dobré si to svoje domáce pracovné prostredie čo najviac prispôsobiť a vytvoriť si ideálnu domácu kanceláriu.


Niektorá práca sa dá doma vykonávať aj z gauča v obývačke, no niektorá si vyžaduje okrem iného aj vhodný stôl a stoličku. Ako si takúto pracovňu zariadiť?


Ak vykonávate z domu niekoľkohodinovú prácu, tak základom všetkého je vhodná stolička, aby ste nezaťažovali kĺby a chrbticu. Vhodné stoličky poskytujú oporu na chrbát, hlavu, ruky. Mnohí využívajú aj fit lopty, čo však nie je dlhodobé riešenie. Sedenie by malo byť dostatočne mäkké, so správnou nosnosťou, aby ste podvedome nemali pocit, že pod vami môže stolička/kancelárske kreslo povoliť. Čo sa týka operadla, mnohí odporúčajú dlhé operadlo až do výšky hlavy, aby ste si ju mohli oprieť.


Potrebný je taktiež vhodný písací stôl, podľa toho, čo ku svojej práci potrebujete. Podľa veľkosti a množstva výpočtovej techniky, kancelárskych pomôcok a podobne. Stôl by mal mať aj priestor na ukladanie dokumentov. Ak máte stolový počítač, so všetkým jeho príslušenstvom, obzrite sa po stole s rozmerom od 120 cm dĺžky a šírkou od 60 cm. Keď však pracujete iba s notebookom, tak vám postačí rozmer s dĺžkou od 70 - 100 cm a šírkou 50 - 60 cm. Stôl by mal byť svojou výškou pasovať k stoličke, mali by ste mať priestor pohodlne si oprieť ruky až po lakeť a nebyť pri ňom zhrbený, ak bude príliš nízky. Existujú aj nastaviteľné multifunkčné stoly, pri ktorých môžete sedieť aj stáť.

Pracovné pohodlie môžete zvýšiť aj správne zvolenými farbami, ktoré vás nebudú rušiť. Vhodne zvolené, príjemné farby upokojujú, zlepšujú náladu, pozitívne ovplyvňujú psychiku. Netreba zabudnúť na dostatok svetla a vetranie. Ak radšej pracujete v noci, majte vhodný zdroj svetla a samozrejme aj stolovú lampu.


Každá práca si vyžaduje sústredenie. Neobklopujte sa vo svojej domácej kancelárii rušivými predmetmi, zbytočnosťami na stole, ale aj okolo seba. Aby tam ostali iba veci, ktoré tam patria a s prácou súvisia. Viac sa sústredíte. Čo na stole nepotrebujete - dokumenty s ktorými nepracujete, rôzne neaktuálne čísla, faktúry, zmluvy, to všetko si ukladajte buď do šuflíkov, alebo do šanónov, na vyhradené miesto. Nearchivujte si to na stole, kde by mali byť predmety súvisiace s vašou aktuálnou prácou. Pozor, aby sa váš pracovný stôl, alebo šuflíky nestali odkladacím priestorom pre použitý príbor, poháre, vypísané perá, pokrčené papieriky s neaktuálnymi poznámkami, zbytočné káble, nabíjačky, nefunkčnú elektroniku.

K sústredeniu mnohým pomáha hudba, vonné sviečky, obrázky ... . Taktiež zápisníkov a diárov nikdy nie je dosť. Zároveň si zo svojej kancelárie vytvorte miesto, kam budete chodiť radi. Doplňte si preto tento priestor tým, čo vám je vám blízke. Čo vo vás vyvoláva príjemné pocity a pocit bezpečia. Obrazy, knihy, plagáty, kvety, fotografie rodiny, príjemného zážitku, alebo cieľa, ktorý chcete dosiahnuť.


Netreba samozrejme zabudnúť na nástenky, alebo tabule, ktoré sa dokonale hodia aj na plánovanie, aj na odkazy a poznámky, alebo na rôzne vyhodnotenia. Tiež platí, že všetko neaktuálne treba odstrániť, aby ste to nemali na očiach.


Na tomto mieste budete tráviť hodiny, zariaďte si ho preto pohodlne aj čo sa týka fyzického a duševného zdravia, aj na navodenie príjemnej, ničím nerušenej atmosféry. Bez zbytočností a rušivých elementov, ktoré by vás mohli vašu prácu odďaľovať, alebo vám ju predlžovať.4 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše