Vyhledat
  • Miro

FINANČNÉ IQ, ENERGIE A SITUÁCIA S PLYNOM NA SLOVENSKU

S finančným IQ súvisí aj ekonomické myslenie a využívanie energií. A hlavne v tejto dobe, v ktorej sa táto téma rieši na každom rohu a obávame sa o ceny a dostatočné zásoby. Ako je to podľa analytikov s plynom?


Dobrou správou je, že prichádzajú mesiace s nižšou spotrebou, no tou zlou je, že zásoby sú najnižšie za posledné štyri roky. Najbližšia splátka plynu Rusku je naplánovaná na 20. mája. Do tohto termínu by mal byť stav zásobníkov na úrovni 712 miliónov metrov kubických, v prípade prísunu plynu ako v minulom roku, alebo na 1605 miliónov metrov kubických, ak budú pohyby také, ako v roku 2019.


K 3. aprílu sme mali v zásobníkoch 646 miliónov metrov kubických plynu, čiže zruba osminu minuloročnej spotreby Slovenska. Zásobníky boli plné na cca 19%. Ak sa spotreba Slovenska nezmení, tak v prípade zastavenia dodávok plynu z Ruska vydržíme do augusta alebo novembra. Závisí to od objemu poslednej dodávky a tempa čerpania zásob. Najhorším scenárom je vyprázdnenie zásobníkov na začiatku augusta. Lepší prípad je polovica novembra. Záleží od spotreby v najbližších mesiacoch a do úvahy sa pri výpočtoch berú výbery zo zásobníkov ako indikátorov spotreby na dennej báze.


Pri znížení teploty na termostate o 1 stupeň Celzia, by bola na Slovensku možná úspora takmer 7% priemernej ročnej spotreby.
1 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše