Vyhledat
  • Miro

FINANČNÁ GRAMOTNOSŤ NIE JE IBA PRE DOSPELÝCH

Finančná gramotnosť je v živote človeka dôležitá a je dobré, aby ju rodičia vhodným spôsobom učili svoje deti. Pripravia ich tak na svet peňazí, v ktorom raz budú musieť samostatne žiť a rozhodovať sa. Je preto správne ich s peniazmi a ich hodnotou oboznamovať, napríklad pri nakupovaní. Rozličnosť tovaru a cien je dobrou a pochopiteľnou ukážkou.


Kúpou pokladničky môžu rodičia svoje deti motivovať k ukladaniu peňazí, ktoré dostanú buď ako pravidelné vreckové, odmenu, alebo darček pri oslavách a sviatkoch. Keď si deti na sporenie zvyknú v útlom veku a z času na čas obsah pokladničky vysypú a prepočítajú, uvidia, že ich tam pribúda. Že ušetrili a z vlastného vreckového nadobudli sumu, za ktorú si môžu kúpiť niečo väčšie a drahšie. A to je motivácia, ktorá v človeku pestuje pozitívny návyk k sporeniu. Zistenie, že si nemusí peniaze na kúpu niečoho hodnotnejšieho požičiavať, ale že si na to môže sám nasporiť. Tak môžu deti pochopiť, o čom je požičiavanie peňazí a život na dlh. Že sporiť vlastné peniaze je lepšie, ako sa zadlžovať. Treba s nimi viesť pravidelné rozhovory na túto tému a keď už budú vnímavejšie, ukázať im domáci rozpočet – koľko na čo ako rodina míňajú.


Keď už budú môcť zarábať na brigádach, tak budú vedieť, o čom je šetrenie. To je cieľom finančnej gramotnosti. A s prvým účtom, kam si budú posielať peniaze, ich bude treba naučiť narábať. A s kartou tiež. V plnoletosti to využijú a rodičia budú radi, že svoje deti od mala viedli k chápaniu peňazí.Život sa neskladá iba z detstva, ale príde aj dospelosť a starnutie, staroba a je výhodou získať správne návyky a finančnú disciplínu už odmala. Odoprieť si rozhadzovanie na nepotrebné blbosti, ktoré sa hromadia na poličkách a radšej neskôr zistiť, že majú na niečo drahšie, veľkolepejšie, zmysluplnejšie. Tak deti pochopia, že postupne sporené prostriedky sa stávajú súčasťou väčšieho celku – rezervy na niečo, čo naozaj stojí za to si kúpiť.


Mladým je možné ukázať, že aj oni môžu investovať a to aj do štúdia, umenia, zberateľstva, nápadov, remesla, výroby, cestovania, objavovania, podnikania, obchodovania... Že to nie je iba výsadou dospelých. Deti sú často vnímavejšie, než dospelý človek, pretože nie sú popísaným kusom papiera. Zaslúžia si poznať výhody, ktoré im prinesie pochopenie správania sa peňazí. A dá sa to aj hravou formou. Navyše – mnoho nadaných a geniálnych detí rozprávkovo zbohatlo už pred dosiahnutím dospelosti.

8 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše