Vyhledat
  • Miro

FIAT MENA A JEJ DEFINÍCIA

Hodnota fiat peňazí je odvodená od nariadenia vlády alebo vnútroštátneho práva. Termín pochádza z latinského Fiat (“to bude”).


Fiat peniaze vznikli v 11. storočí v Číne a ich použitie sa rozšírilo počas Yuan a Ming dynastie. V 13 storočí Marco Polo opísal peniaze Fiat dynastie Jüan vo svojej knihe Cesty Marca Pola. Nixon v roku 1971 ukončil priamu konvertibilitu doláru Spojených štátov ku zlatu. Od tej doby všetky rezervné meny boli Fiat meny, vrátane amerického dolára a eura.


Fiat mena/fiat money má viacero definícií. V skratke ide o vládou nariadené platidlo pre daný štát. To znamená, že vláda určí, za čo si budú ľudia kupovať tovar alebo služby. A tak ako to môže v krajine zaviesť, tak to môže aj ukončiť.


Keď bol dolár do roku 1971 krytý zlatom a naňho boli naviazané ďalšie meny ako napríklad koruna, libra, zloty ... , tak šlo aspoň o čiastočné krytie zlatom, čo znamenalo obmedzenosť tlačenia peňazí. Keď ale žiadna väzba na zlato neexistuje, tak štát môže tlačiť svoju menu neobmedzene a tým ju v čase znehodnocovať. A zaplatia za to občania svojimi úsporami.Rozdiel medzi menou a peniazmi je v tom, že peniaze musia uchovávať hodnotu. Mena sú bankovky, ktoré nie sú ničím kryté, takže nejde o peniaze. Ako povedal J. P. Morgan - "Peniaze sú zlato, nič iné."


Takže ak považujete peniaze ktoré máte za niečo samozrejmé a nemenné, tak sa to môže zmeniť. Musíte si uvedomiť, že moc nad tým čo máte v peňaženke, má vláda. Svoje bohatstvo a úspory však môžete ochrániť zlatom, pretože "všetky papierové peniaze sa nakoniec nevyhnutne vrátia späť k svojej skutočnej vnútornej hodnote: nula"


Fiat peniaze vznikli ako univerzálny prostriedok výmeny za tovar alebo službu, pričom prvé bankovky boli vyrobené z drahých kovov. Neskôr sa objavili bankovky. Zásoby zlata uvedené na bankovke boli uložené na účte v banke danej osoby a výška papierových peňazí v krajine bola rovná jeho zlatým rezervám.


Fiat mena je vytvorená úradnou mocou. Tieto platidlá zaviedli mocní a prikázali, že tieto peniaze budú všetci na danom území používať a vymieňať ich za tovar, služby, prácu. Preto sa fiat menám hovorí "peniaze s núteným obehom". Sú zákonom uznaným platidlom, no nemajú pevnú hodnotu.


  • fiat mena má svoj základ vo forme mincí a bankoviek

  • jej hodnotu určuje štátna banka

  • je kontrolovaná štátnymi a finančnými inštitúciami

  • vláda ju môže obmedziť, alebo vziať formou jej znehodnotenia

  • fiat mena je vo svojej fyzickej forme sfalšovateľná

  • s transakciami súvisia dane a poplatky

  • nedôvera vo vládu a nestabilita systému vedie k inflácii

  • všetky hotovostné fiat transakcie sa dajú realizovať aj elektronicky, takže ich fyzická použiteľnosť sa môže stať vecou minulosti


Hodnota fiat mien je určená symbolickou hodnotu, ktorú stanovila vláda. Fiat mena všeobecne stráca hodnotu, akonáhle vydávajúca vláda alebo centrálna banka odmietne ďalej zaručiť ich hodnotu. Ale nemusí k tomu nutne dôjsť.


Treba sa na to ale pripraviť a sledovať, čo sa s peniazmi a menami deje doma, aj vo svete.

172 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše