Vyhledat
  • Miro

EŠTE RAZ O ROZDIELOCH MEDZI OBCHODOVANÍM A INVESTOVANÍM

Mnoho ľudí si stále mýli obchodovanie na burze s investovaním, alebo si myslia, že je to to isté. Najhlavnejším rozdielom je čas, ktorý investor/obchodník ostáva v danej pozícii. Obchodovanie sa môže pohybovať v minútach či hodinách, no investovanie je o rokoch. Existujú výrazy ako scalping, swingové a pozičné obchodovanie, hodnotové investovanie, intradenné obchodovanie, finančná páka. Ale to sú veci, o ktorých sme už písali.


Aj obchodovaniu aj investovaniu treba venovať nejaký čas, pričom obchodovanie je časovo náročnejšie. Mnohokrát ide o full-time činnosť. Investovanie môže byť ako "bokovka".


Na trhu je mnoho rôznych brokerov, snažiacich sa ľuďom nahovoriť, že obchodovať či investovať je veľmi jednoduché. Predajcovia zarobia na kurzoch a brokeri na poplatkoch pri vašom investovaní či obchodovaní. Ale čo váš zárobok?


Vráťme sa ale k investovaniu a času. Investovanie je držba na niekoľko rokov, s cieľom postupného nárastu hodnoty investície, či inkasovanie divident.Čo sa týka obchodovania a času, ráta sa aj na sekundy, minúty, dni či mesiace. Čím kratšie, tým viac stresu a náročnosti.

  • scalping - obchodník chytá malé pohyby a snaží sa zarobiť rýchle peniaze behom pár sekúnd, či minút

  • intradenné obchodovanie - obchodník zarába na pohyboch v priebehu jedného dňa. Ide o minúty alebo hodiny. Tento štýl je zároveň najobľúbenejší, no nie najziskovejší

  • swingové obchodovanie - v traderovom záujme je zachytiť určitý niekoľkodňový pohyb

Pri všetkých týchto spôsoboch je dôležitá technická analýza. Pri pozičnom obchodovaní, ktoré trvá týždne aj mesiace, skôr fundamentálna analýza.


Tak ako obchodných štýlov, tak aj investičných je niekoľko, pričom cieľom je výhodne nakúpiť a čakať na nárast hodnoty. Dá sa však staviť aj na pokles - short. Medzi ďalšie štýly patrí hodnotové investovanie - value investing. Investor nakupuje akcie s nižšou účtovnou hodnotou, než je reálna hodnota akcie. Cieľom je teda nakupovať podhodnotené akcie.


Ďalším rozdielom medzi obchodovaním a investovaním je použitie finančnej páky. Pri investovaní by to totiž nebol dobrý nápad a pri jednom výkyve by mohlo dôjsť k strate celej investície. Pri obchodovaní a dobrom načasovaní to však môže priniesť extrémne zisky.


A čo sa týka časovej náročnosti? Jedno aj druhé si vyžaduje čas. Pri investovaní je možno zvoliť medzi aktívnym, alebo pasívny investovaním. Pri tom aktívnom je potrebné pravidelne svoje portfólio sledovať a robiť zmeny. Pri pasívnom ide o držanie investície niekoľko rokov, kým sa nezhodnotí. Každopádne ani pri aktívnom ani pri pasívnom investovaní nie je potrebné sledovať investíciu dennodenne.


Pri obchodovaní je potrebné stráviť pri monitore dosť času. Treba mať prehľad, sledovať data, udalosti a trh. Mať informácie ihneď.


Posledným rozdielom, ktorý spomenieme, je daňová oblasť. Oslobodenie od daní sa týka napríklad investovania do cenných papierov, obchodovaných a regulovateľných trhoch a držaných dlhšie ako jeden rok. Na rozdiel od toho obchodník musí zarobiť aj na dane štátu.

2 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše