Vyhledat
  • Miro

DOVOLENKA VLASTNÝM AUTOM - NA ČO SI DAŤ POZOR

Mnoho ľudí sa na dovolenku vyberie autom a tak je v dovolenkovom období na cestách rušno a plno. Pred cestou je dobré okrem dôkladnej kontroly vozidla mať v poriadku aj potrebné doklady a dokumenty. Nemusíme zvlášť spomínať, že každé auto musí mať PZP a to kvôli náhrade škôd na zdraví, majetku a pre prípad ušlého zisku poškodeným, teda nie vodičovi.


Skontrolovať by ste si preto mali:


  • platnosť poistenia a či nemeškajú platby

  • územnú platnosť, pretože niektoré poistenia sú platné iba v SR a ČR, takže poisťovne preplatia škodové udalosti iba na území Slovenska a Česka

  • asistenčné služby, ktoré kryjú napríklad odtiahnutie auta, preplatene náhradného ubytovania alebo vozidla a to aj v prípade poruchy. Skontrolujte si preto, aké asistenčné služby máte v PZP zahrnuté.

  • zelenú kartu a správu o nehode v angličtine


A čo havarijné poistenie?

To slúži na ochranu v prípade škody na vlastnom vozidle. Týka sa to v havárie, živelnej pohromy, lúpeže či krádeže časti alebo úplného vozidla. Ak havarijné poistenie nemáte, musíte si tieto náklady hradiť sami.

Pred vycestovaním je dobré skontrolovať:

  • územnú platnosť

  • asistenčné služby - odtiahnutie, oprava defektu, strata kľúčov, ubytovanie či náhradné vozidlo

  • krytie opráv v zahraničí, pretože nie všetky poisťovne kryjú bez obmedzenia opravy vykonané v zahraničí


Ak cestujete autom na lízing, je dôležité mať potvrdenie od lízingovej spoločnosti, že máte povolenie jazdiť na tom konkrétnom aute.


Aj v iných krajinách sú cesty spoplatnené a treba si pozrieť trasu, cez ktoré krajiny pôjdete. Či sú tam tunely a horské priechody a ak sú spoplatnené, tak akým spôsobom. Netreba zabudnúť na diaľničné známky, či už elektronicky, alebo na hraničných priechodoch, čerpacích staniciach. Mýtne poplatky platíte pri mýtnych bránach priamo na diaľnici alebo pri mýtnych mostoch a tuneloch. Ceny si môžete nájsť na internete.

10 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše