Vyhledat
  • Miro

CHYBA AKO INŠPIRÁCIA, PONAUČENIE A NOVÝ ZAČIATOK

Mnohých učili, že robiť chyby je niečo zlé a neodpustiteľné. Že za to musí prísť trest, výpoveď, siahnutie na peniaze, vyhodenie zo štúdia. Že si chyby zaslúžia výsmech, zhadzovanie, pohŕdanie. A mnohých ľudí za to odsúdili ich známi, susedia, partneri, rodina, kolegovia, podriadení, spoločníci ... . Pritom chyba nie je úmyselné rozhodnutie urobiť niečo zlé. Je to skúsenosť, ktorú vám nedá žiadna škola, ani žiadny teoretik. A každý, kto chybu urobí, si zaslúži druhú šancu a možnosť začať odznova. Netreba odpísať každého, kto skrachuje, či vyhlási bankrot, akoby sa dopustil najhoršieho hriechu a hlavne v podnikaní, kariére, či zamestnaní sa k nemu správať ako k nakazenému prenositeľnou chorobou.


Mnohí ľudia mali svoju víziu a plány, no nikto učený z neba nespadol. Požičali si, spolčili sa s nesprávnymi osobami, boli naivní, neskúsení, naleteli špekulantom... . Mnohí si siahli na dno, no dokázali sa od neho odraziť, pretože to pre nich neznamenalo koniec. Koniec môže byť nový začiatok a občas treba prehrať, aby sa človek mohol posunúť ďalej, alebo niečo zmeniť. Na všetko musí dozrieť čas, musí prísť správne rozhodnutie, príležitosť a vykročenie po novej ceste za novými cieľmi. To môžeme vidieť u rôznych uznávaných podnikateľov, obchodníkov a osobností, ktoré sú inšpiráciou a vzorom pre ostatných. No netreba hľadieť iba na výsledok, ale aj na cestu, ktorá k nemu viedla.


Akékoľvek zlé rozhodnutie si treba priznať a analyzovať ho. Netrestať sa za to, pretože ináč sa nepohnete ďalej a nebude to pre vás lekciou. Chyby sú kľúčom k úspechu. Niečo sa zmení, odstráni, opraví, pohne iným smerom. K novým, lepším riešeniam.


Thomas Alva Edison bol úspešný a priniesol svetový objav kvôli tomu, že robil chyby a urobil ich tritisíc, než vynašiel funkčnú elektrickú žiarovku.


Henry Ford zbankrotoval, kým jeho spoločnosť Ford Motor Company bola úspešná a dnes nikto o jeho bankrote nerozpráva, ani sa mu nevysmieva.


Jeff Bezos mal pred založením Amazonu inú spoločnosť, ktorá skrachovala. A dnes všetci dobre vedia, kto je Jeff Bezos.


Obchodný plán Freda Smitha ohodnotili na strednej škole päťkou. A práve z toho plánu sa stal FedEx.


Plukovník Sanders menil svoje plány niekoľkokrát a vo svojich 65 rokoch skrachoval. Potom však prerazil s KFC.


Larryho Ellisona roky ponižovali, bol zadlžený, na hranici bankrotu, no podarilo sa mu rozbehnúť firmu Oracle.


"Učiteľ milionárov" Robert Kiyosaki taktiež podnikal, skrachoval, požičal si, o peniaze prišiel... A dnes je svetovým pojmom.


Nedajte sa znechutiť ani vlastnými chybami, ani ľuďmi, ktorí na nich poukazujú. Najhoršie je myslieť si, že je niekto bezchybný, robí iba správne rozhodnutia a ide po tej najlepšej ceste. A ostatných odpisuje, alebo sa im vysmieva. Často však ten smiech na perách zamrzne.

9 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše