Vyhledat
  • Miro

BANKY A OKAMŽITÉ PLATBY

S 1. februárom 2022 prišla aj možnosť okamžitých platieb. Tie sú dostupné 24 hodín denne, vrátane víkendov a sviatkov. S tým súvisí výhoda rýchlej úhrady faktúr a prijímanie a odosielanie peňazí medzi bankami, podporujúcimi okamžité platby v 35 krajinách. Pred platbou do zahraničia si však overte, či daná banka je v schéme zrýchlených platieb.


Zrýchlená platba nie je tzv. urgentnou platbou, ktorá môže byť v banke spoplatnená aj desiatkami eur.


Pokrok digitalizácie sa teda postaral o to, že platby prichádzajú okamžite aj medzi inými bankami. SEPA prevody už nepotrvajú dva - tri dni. Okamžité platby sú spoplatnené rovnako, ako SEPA. Môžu ich využívať fyzické osoby, podnikatelia, inštitúcie... . Iba v euro mene. Tým, že zákazník dokáže zaplatiť obchodníkovi skôr, tak skôr obdrží aj tovar.Maximálny limit takejto transakcie je definovaný v Národnom pláne na 100 tisíc eur a okamžitú platbu je možné vykonať iba ak sú obe banky zapojené v schéme SEPA okamžitých platieb. Teda aj v prípade odosielateľa, aj prijímateľa.


Banky ktoré ešte nie sú zapojené, tak určite urobia, pretože okamžité platby sú výraznou výhodou v konkurenčnom prostredí.


Tip:

Skontrolujte si aplikáciu v mobile, či bola aktualizovaná na novú verziu. Pokiaľ nie, urobte to. Okamžitú platbu si potvrďte aj cez telefon/mail. Zo začiatku môže dôjsť k technickým problémom a môže sa stať, že sa platba nebude chovať ako instantná, ale ako klasická, 24 hodinová.

3 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše