Vyhledat
  • Miro

AKO PREBIEHA SCHVAĽOVANIE HYPOTÉKY?

Hypotéka je dlhodobým úverom na bývanie; či už na kúpu rodinného domu, bytu, stavbu vlastného bývania, rekonštrukciu alebo refinancovanie. Splatnosť hypoték je rôzna. Niektoré banky to dokážu nastaviť aj na 40 rokov.


Vybavovanie hypotéky má svoje náležitosti a svoj proces. Môžu o ňu požiadať:

  • osoba ktorá má 18 a viac rokov

  • občan SR s trvalým pobytom na Slovensku, alebo cudzinec s trvalým pobytom na území Slovenska, no aspoň jeden musí byť členom krajiny EÚ

  • občan so zdokladovateľným a bankou akceptovateľným príjmom


Dôležitým krokom, ktorý je potrebné si dobre premyslieť, je výber banky. Ponuka hypoték je široká a líšia sa v úrokových sadzbách, maximálnej dobe splácania úveru, poplatkoch, výške hypotéky k cene nehnuteľnosti, možnostiach mimoriadnych splátok a podobne. Klient by si mal preto porovnať, ktorá hypotéka mu bude najviac sedieť, pretože každému vyhovuje niečo iné. V ideálnom prípade je dobré obrátiť sa na špecialistu, ktorý klientovi poradí najlepšie.


Na získanie hypotéky musí mať človek preukázateľný príjem, ktorý si banka overuje. Taktiež vzdelanie, dĺžku pracovného pomeru alebo podnikania. Samozrejme sa posudzuje aj finančná minulosť klienta - úverové registre a platobná disciplína pri finančných záväzkoch.


Zábezpekou splatenia hypotéky môže byť kupovaná alebo aj rozostavaná nehnuteľnosť, aj nehnuteľnosť tretej osoby, ak s tým súhlasí. Hodnotu určuje znalecký posudok, no banka môže nehnuteľnosť posudzovať aj podľa vlastných kritérií.


Proces pred poskytnutím hypotéky


  • Podanie žiadosti o úver, spolu so súhlasom spracovania osobných údajov

  • Preverenie úverových registrov, či je možné vôbec klientovi hypotéku poskytnúť

  • Doloženie dokladov o výške príjmu, listu vlastníctva kupovanej nehnuteľnosti, znaleckého posudku, návrhu kúpnej zmluvy

  • Overenie doložených dokumentov, bonity klienta, hodnoty nehnuteľností a prípadne ďalších kritérií


Banku zaujíma, či klient pracuje, alebo podniká a či je jeho príjem akceptovateľný. Tiež dĺžka podnikania a typ pracovnej zmluvy.

Banky akceptujú príjem z nezávislej činnosti, príjem z podnikania, príjem z prenájmu, rodičovský príspevok, výživné a prídavky na deti, starobný, invalidný a vdovský dôchodok a za určitých podmienok aj diéty.


Pri príjme zo závislej činnosti sa zvykne posudzovať príjem za posledných šesť mesiacov a pri podnikaní príjem za posledné zdaňovacie obdobie. Kvôli situácii s koronavírusom sa obmedzenia môžu týkať odvetví ako gastronómia, cestovný ruch, kultúra, služby, či príjmy zo zahraničia.


Proces a doba schvaľovania hypotéky je individuálny. Môže to byť otázka niekoľkých dní, alebo týždňov.


Po schválení úveru sa podpisujú úverové zmluvy, záložné zmluvy a iné potrebné dokumenty. Banka po prijatí návrhu vkladu na kataster uvoľní finančné prostriedky na vyplatenie kúpnej ceny, prípadne na začiatok stavby nehnuteľnosti. Pred čerpaním úveru banka vyžaduje poistenie nehnuteľnosti na sumu, ktorá zodpovedá minimálnej výške úveru a zároveň vinkulovanie poistného predmetnej nehnuteľnosti v prospech banky.15 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše