Vyhledat

AK SA ROZHODNETE ZAMESTNAŤ SA

Ak ste sa rozhodli, že je pre vás vhodnejšie zamestnať sa, alebo zamestnanie meníte, tak je dobré vziať do úvahy niekoľko vecí. Je jasné, že nie každý môže byť podnikateľ, zamestnávateľ, boss a na trhu práce je mnoho rôznych ponúk. Preto je dobré vedieť sa v týchto ponukách orientovať. Aby sa z novej práce nestalo trápenie, pretože je to aj o venovanom čase, aj o prispôsobení sa určitému režimu, ktorý si konkrétna pracovná pozícia vyžaduje.


Ak si budete vyberať prácu, tak sa zamyslite, či vás tá práca bude baviť. Jasné, že najdôležitejším motívom je zárobok, no chodiť niekam päť dní v týždni s nechuťou, je ubíjajúce. Mnoho absolventov, ktorí študovali v určitom obore, si nakoniec nájdu prácu v úplne inom odvetví, pretože škola je niečo iné, ako zamestnať sa. Zamestnanie totiž od človeka vyžaduje aj iné schopnosti a predpoklady, než škola. Aj kvôli tomu sa nakoniec nájdu úplne v inej oblasti.

Pri hľadaní práce nestačí rozhodovať sa iba na základe konkrétnej pracovnej pozície, ale je dobré pozrieť sa aj na spoločnosť, ktorá ju ponúka. Zvážiť, či sa s identitou konkrétnej spoločnosti stotožňujete - s jej pôsobením, tradíciou, imidžom, produktmi, prostredím, víziou a hodnotami. Mnohé informácie o zamestnávateľoch/firmách si môžete nájsť aj na internete. Aj skúsenosti zamestnancov, ich spokojnosť s pracovným prostredím a často aj rôzne zákulisné informácie.


Pri výbere zamestnania si všímate pracovné prostredie, vzdialenosť od domova, nutnosť rovnošaty a rôzne ďalšie špeciálne požiadavky na zamestnancov. Dôležité je však brať do úvahy aj to, s akými ľuďmi budete zdieľať pracovnú dobu. S kolegami si proste treba sadnúť. Napokon, kolektív dokáže človeka povzbudiť, niekam posunúť, alebo šikanovať, zhadzovať, ignorovať. Vzťahy na pracovisku sú dôležité a často s tým súvisí pracovné nasadenie, elán a samotná chuť sa do tej práce vybrať.

Ako sme spomínali už vyššie, tak najhlavnejším motívom sú peniaze. Finančné ohodnotenie, odmeny, bonusy. Nemali by ste sa cítiť platovo podhodnotení, alebo sa cítiť nepríjemne, ak naopak bude vaša odmena privysoká a bude vás nútiť k plneniu nereálnych cieľov. Môže tak dôjsť k vyhoreniu. Plat by sa mal odvíjať od vzdelania, skúseností, lokality, pracovnej pozície... . Do úvahy treba brať aj ďalšie výhody. Príspevok na dôchodkové sporenie, voľné vstupy do posilňovne ... .


A samozrejme nesmieme zabudnúť na kariéru. Je to váš život, váš čas, vaše úsilie a preto treba myslieť aj na budúcnosť. Či to všetko dáva zmysel a niekam vás to posunie, ak sa rozhodnete zotrvať u zamestnávateľa čo najdlhšie. Preto sa pýtajte na možnosť kariérneho rastu v hierarchii firmy.


Ak v niektorej z pracovných ponúk nájdete toto všetko, narazili ste na ideálnu pracovnú ponuku. Ideálny job, s možnosťou kariérneho postupu a kto vie, možno zistíte, že tam chcete ostať celý život. Pretože ako sme spomínali, nie každý môže/chce byť podnikateľ a nie každý tieto ambície má.

7 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše