Vyhledat
  • Miro

ČO NÁM ŠKOLA DÁVA A ČO V NEJ NEUČIA

Áno, škola je dôležitá. Už v materskej škole sa okrem iného učíme slušnosti, zdvorilosti, stolovaniu, hygienickým návykom a ako vychádzať v kolektíve. Okrem toho už aj o číslach, písmenkách, knihách, farbách... . Na základnej škole získavame aj základné vedomosti - čítanie, písanie, počítanie, prehľad o svete, o prírode, o ekológii, flóre a faune, histórii, literatúre, gramatike, politike, štáte. Nesmie chýbať telocvik, hudobná výchova či výtvarná. Vznikajú priateľstvá, detské lásky, tvoria sa spomienky na školské výlety, vylomeniny, partie, vojny. Nie je to iba o učive, ale aj o čase medzi rovesníkmi. O návykoch, rozvrhu, súťaživosti, snahe, usilovnosti. Stredné a vysoké školy prehlbujú odborné znalosti a zručnosti pre vykonávanie rôznych povolaní a remesiel.Čo však v škole neučia?

  • Ako byť šťastný

  • Ako byť úspešný

  • Ako byť bohatý

To všetko nás naučia iba skúsenosti, využité príležitosti, otvorenosť výzvam a správne životné rozhodnutia.


V škole nebudú a nemôžu učiť mimo osnov, aj keď by možno mnohí učitelia chceli. Pretože práve to mimo osnov je dôležité. To, čo vás nenaučia na hodine etiky, ani na občianskej náuke, ani na hodinách ekonomiky na strednej škole. A ani učitelia, ktorým ostáva rok do dôchodku, sa nebudú učiť novým moderným veciam, novinkám, zaujímavostiam, ako sa mení trh a aké možnosti ponúka. A v takomto veku sa im ani netreba diviť.


Škola znamená naučiť sa čítať, písať, počítať, získať všeobecný prehľad o svete, spoločnosti, slušnosti či odborné znalosti a zručnosti, potrebné pre vykonávanie nejakého konkrétneho remesla či povolania.


Vzdelávať sa však treba aj mimo školy. Vo vlastnom záujme. Skúste si namiesto drahej večere alebo výletu zaplatiť nejaký kurz či vzdelávací program. Pretože aj to je forma investície. Investície do budúcnosti, ktorú môžete využiť pri rozhodovaní, správnom využívaní životných príležitostí, pri naštartovaní vlastného biznisu, či pri jeho zveľaďovaní.


4 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše