Vyhledat
  • Miro

ČO JE TO TÁ FINANČNÁ GRAMOTNOSŤ A PREČO JE DÔLEŽITÁ

Čo to vlastne je tá finančná gramotnosť a prečo je dobré o nej hovoriť?V skratke, je to schopnosť využívať znalosti v oblasti financií a porozumieť im, aby ste v každej životnej situácii vedeli, ako s nimi zaobchádzať.


Finančná gramotnosť zahrňuje:

  • schopnosť vedieť nájsť, vyhodnotiť a použiť užitočné informácie zo sveta financií

  • poznanie pravidiel riadenia vlastných financií a možnosti ich ochrany

  • schopnosť vedieť si stanoviť svoje finančné ciele a dosiahnuť ich

  • rozvíjanie možnosti vlastných príjmov a schopnosť sporiť

  • orientáciu vo svete finančných služieb a ich efektívne využitie

  • plnenie svojich záväzkov

  • "množenie" a ochranu svojho majetku

  • schopnosť porozumieť pojmom vo svete financií a orientáciu medzi finančnými inštitúciami

  • ovládanie svojich práv a ich uplatnenie


Čím skôr sa človek s týmito zásadami stotožní, tým ľahšie sa mu bude žiť, pretože s majetkom a financiami prichádza aj pohodlie a kvalita života. Čím je človek starší, tým ťažšie prijíma nové informácie z oblasti, ktorá mu bola celý život cudzia. Pritom každý, kto sa orientuje vo finančnom svete vie, že je dobré sledovať a baviť sa o možnostiach príjmu, o kariére, o pasívnom prijme, o zabezpečení svojich financií, o investovaní, poistení, zaistení, financovaní vlastného bývania, záľub a samozrejme dôchodku.

Tieto informácie sa neustále menia a preto je dobré sledovať aktuálne dianie, zmeny, novinky a trendy od dôveryhodných zdrojov.


Už deťom je dobré vhodnou a pre ne pochopiteľnou formou vštepovať, že so sporením súvisí aj kupovanie pekných vecí, keď vydržia odkladať si peniaze, ktoré neminuli hneď a vysvetliť im, že ich život sa neskladá iba z detstva, ale príde aj dospelosť, starnutie, staroba a je výhodou získať správne návyky a finančnú disciplínu už teraz. Odoprieť si rozhadzovanie na nepotrebné blbosti, ktoré sa hromadia na poličkách a v regáloch a radšej neskôr zistiť, že majú na niečo drahšie, veľkolepejšie a zmysluplnejšie. Tak pochopia, že postupne sporené prostriedky sa stávajú súčasťou väčšieho celku - rezervy na niečo, čo naozaj stojí za to si kúpiť.


Taktiež je možné mladým ukázať, že aj oni môžu investovať a to aj do štúdia, umenia, zberateľstva, nápadov, remesla, výroby, cestovania, objavovania, podnikania, obchodovania ... Že to nie je výsadou dospelých a oni nech sa iba hrajú a sú za naivných. Deti sú často vnímavejšie, než dospelý človek, pretože nie sú popísaným kusom papiera. Zaslúžia si poznať výhody, ktoré im prinesie pochopenie správania sa peňazí. A dá sa to aj hravou formou. Navyše - mnoho nadaných a geniálnych detí rozprávkovo zbohatlo už pred dosiahnutím dospelosti.


Poznáte dôvod, prečo by sa žiaci posledných ročníkov základných škôl a stredoškoláci nemohli učiť finančnej gramotnosti? Aby boli zároveň pripravení na dospelosť a fungovanie sveta, nie aby sa to učili až keď budú v dospelosti začínať od nuly, pretože im sporenie a narábanie s peniazmi nehovorí nič.

33 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše